Пием повече, ядем по-малко

Наливаме се средно с над 27 литра алкохол годишно, но слагаме едва 100 хляба на масата си

Ядем по-малко хляб, но за сметка на това сме увеличили консумацията на алкохол. Това показват данните на Националния статистически институт за последните 15 години. Според статистиците през 1999 г. сме изпивали по 19,6 литра алкохол на човек годишно, а през миналата година това количество надхвърля 27 литра. В същото време след промените сме слагали на масата по 150 хляба, а сега се падат средно по 100 хляба на човек годишно.

Българинът е ограничил сериозно хляба, но продължава да се тъпче с пасти. Това отчитат и от Федерацията на хлебарите и сладкарите. Според бранша не сме се отказали от основната храна на трапезата си. Похапвали сме по-малко хляб само защото така било модерно. Пекарите обвиняват лекарите, че през последните години не спират да набеждават белия хляб за наднорменото тегло на българите. Според тях 200-250 грама дневно било напълно нормално за нашата култура на хранене.

Тенденцията обаче се оказа точно обратната на потреблението на бира например. Средно на глава от население у нас се падат по 74 литра от пенливата кехлибарена напитка годишно. Това обаче не е най-големият проблем на България, пише "ВСеки ден". Лоша новина е, че страната ни се нарежда на седмо място в света по консумацията на твърд алкохол, като всеки изпива по един литър спиртни напитки месечно.

За 15 години обаче сме успели да увеличим консумацията на плодове с близо 8 килограма на човек и на зеленчуци - с 5 килограма на година. Започнали сме да похапваме и много повече месо от преди.

Статистиците са категорични, че слагаме на трапезата средно по 100 грама повече пържоли на годишна база. Ръст в консумацията на колбаси обаче почти не се отчита. Според клиентите пред щандове с месо това се дължи на понижената хигиена при производството им - непрекъснато се натъквали на боклуци в саламите и надениците.

Пием също така с по половин литър прясно мляко повече в сравнение със соца, въпреки че диетолозите не спират да спорят дали то е полезно, или не. Известно понижение се наблюдава при консумацията на кисело мляко и картофи.