Ще проучват нивата на радон в Добрич
Рискът за здравето от облъчването е 25 пъти по-голям за активните пушачи
Стартира Национално проучване за нивата на радон в жилищни сгради, като изпълнение на Националната програма за намаляване въздействието на радон в сгради върху здравето на българското население 2013-2017 г. То ще протече на два етапа от по 6 месеца, като първата фаза стартира през април и ще продължи до септември, съобщават от РЗИ Добрич.
Целта на проучването е да се оцени скринингово териториалното разпределение на концентрацията на радон по области в страната и да се определи разпределението на средните годишни концентрации на радон в жилища, с оглед разработване на нормативни актове и ръководства, съдействащи за реализиране целите на програмата.
При провеждането му ще бъдат използвани пасивни детектори за дългосрочно (6 месечно) измерване концентрацията на радон в обитаеми жилищни помещения, разположени на първи приземен етаж в сградите. За област Добрич са разпределени според административно-териториалното деление 100 детектора за 100 жилищни сгради в населени места от областта. Детекторът не излъчва йонизиращо лъчение или друг вид лъчение. Детекторът измерва част от естествения радиационен фон, и не събира никаква друга информация за обитателите и съответните жилища.
Радонът е естествен радиоактивен газ, безцветен, без мирис и вкус, който присъства във въздуха на всички видове и типове жилища: стари и нови, с и без основи.
Радонът се образува непрекъснато при радиоактивното разпадане на уран в почвата и скалите. Придвижва се на големи разстояния в почвата, достига до повърхностните земни слоеве и въздуха и прониква в жилищата от основата, кухини във вътрешните стени, канали, комуникационни тръби, водопроводната мрежа, строителните материали, природния газ.
Концентрацията на радон в жилището зависи още от метеорологичните условия, честотата на отваряне на врати и прозорци, вида на отоплителната система.
Препоръчителните нива на концентрацията на радон в жилищни и обществени сгради, съгласно българското законодателство са:
- стари сгради – до 300 бекерела на кубичен метър;
- нови сгради – до 200 бекерела на кубичен метър.
Същите са индикация за предприемане на мерки за намаляване концентрацията на радона в сградата.
Радонът е втората след тютюнопушенето причина за възникването на рак на белия дроб и водеща за непушачите. Рискът за здравето от облъчването е 25 пъти по-голям за активните пушачи и около 16 пъти по-голям за пасивните, в сравнение с този за непушачи, подложени на същата концентрация радон.
Измерването на радона е единствения начин да се провери дали обитателите на съответните жилища са изложени на риск.
Намаляването на концентрацията на радон във всички жилища е проблем, който може лесно да бъде решен чрез осигуряване на радононепропусклив слой в основата на сградата (запечатване), пасивна вентилационна система, активна вентилационна система.