София и Перник домакини на "Водна Кула Арт Фест"

Животът

20-06-2015, 17:01

Снимка:

Столична община

Автор:

Sofiautre.bg

Всичко от Автора

Още по Темата:

Фестивалите в София са с европейско качество

Градски приключения в София

Фестивалът започва днес и ще продължи до 28 юни

София и Перник са домакини на тазгодишното девето издание на фестивала за съвременно изкуство "Водна Кула Арт Фест".

Фестивалът започва днес и ще продължи до 28 юни. Той се провежда под мотото "Градове с нужда от любов". Кураторът Ния Пушкарова съобщи пред БНР, че ще участват творци от цял свят и добави:

Изкуството е най-прекият път от човека до човека.

Водна Кула Арт Фест залага на силно и разнообразно присъствие на участници от цял свят – на тазгодишното издание ще гостуват артисти от Китай, Япония, Нова Зеландия, Австралия и др. 

Интересното тази година е и силната поредица от уъркшопове и лекции, изнесени от самите артисти. Арт пространството The Fridge ще отвори врати за форум, посветен на темата за спецификата на художествените проекти пригодени към среда, с модератор Дагмара Гийестор (Полша/Австралия). Серена Чолкър (Австралия) кани на дискусия за значението и терминологията при „сайт спесифик“ проекти. Уай Кит Лам (Китай), с проект за историята на трамвайната мрежа, ще води двудневен фотографски курс. Всички творби в резултат от този уъркшоп ще бъдат публикувани като онлайн изложба. Изследвайки градски пейзажи около трамвайни спирки в София, особено тези, които датират още от времето на тяхното създаване през 1901г., Уай цели да изследва идеята ни за памет и въображение, с особен фокус върху взаимовръзката между името на спирките и обкръжаващата ги среда. Уай Кит Лам е родена в Хонг Конг през 1966г., дипломиран бакалавър и магистър по изящни изкуства – от Китайския университет на Хонг Конг и Goldsmiths College, Лондон, алма матер на ключови арт дейци като Деймиън Хърст и Сара Лукас. Творчеството на Уай Кит Лам включва фотография, видео арт и саунд. Нейни творби са притежание на Музея за културно наследство в Хонг Конг (Hong Kong Heritage Museum) и частни колекции във Великобритания, Испания, Германия, Португалия, Италия, Канада, Америка, Австралия и Хонг Конг.

Освен интерактивни пърформанси, акции и работилници, Водна Кула Арт Фест ’15 в София ще предложи и кино вечер в градината на Хостел Лавеле: ”Любов по аналогия” (Катя Стойчева), ”Майка-изпълнител” (Ким Доти Хакман), “Страст към пътешествия”(Елизабет Колман-Линк). 

В Перник жители и гости на града ще имат възможност да се включат в няколко подбрани пърформанси с публика и лекции, инициирани от самите артисти на фестивала.

Аделина Иванова (България) организира театрална работилница, дискусионен панел и театрални етюди.

Катрин Стоичкова е подготвила инсталация за пернишката водна кула, „Плитка от спомени“ – идеята е взаимствана от приказката на Братя Грим „Рапунцел” – както растат косите на Рапунцел, така и спомените на всеки човек растат с всеки изминал ден. Кулата е мястото, което събира нашите спомени и не им позволява да се разпилеят. В самата плитка са втъкани предмети, които маркират основни периоди, събития, преживявания и спомени от живота на човек. Саймън Инграм (Нова Зеландия) ще вдъхне нов живот на захабени стени в града, създавайки стенен живопис с помощта на робот за автономно рисуване.

Дългогодишните усилия на фестивала са възнаградени с връчването на официалното отличие EFFE Label на Европейската фестивална асоциация в началото на месец май т.г.