Избрани Новини
Европа НЕ забранява отоплението с дърва и въглища
25-11-2015, 08:40
Снимка:pixabay.com
Автор:DobrichUtre.bg
Още по Темата:Прокуратурата в Червен бряг погна бракониери на дърва
След 1 януари 2022 г. печките ще трябва да отговарят на специални еко изисквания
Няма европейска директива, която да налага забрана на отоплението с дърва и въглища от 2016 година, съобщиха от Министерството на околната среда и водите. На ведомството не е известно да се водят разговори за въвеждане на такава. Нещо повече - ако темата бъде повдигната, министерството ще бъде твърдо против.
Категоричното становище и политика на МОСВ е да се подобрява състоянието на въздуха не чрез забрани, а чрез стимули, отчитайки социално-икономическото положение в страната, отбелязват още от министерството.
От 1 януари 2022 г. ще има промяна в изискванията към отоплителните уреди. Тогава битовите уреди на твърдо гориво ще трябва да отговарят на Директива 2009/125/ЕО, но този нормативен документ не определя изисквания към уредите, пуснати на пазара преди тази дата. И съответно няма претенции към продължаване на тяхната употреба. Компетентно по прилагането на изискванията на Директива 2009/125/ЕО е Министерство на икономиката.
Изискванията се определят от прилагащ регламент 2015/1185, който засяга битовите отоплителни уреди под 50 киловата.
На тази мощност практически отговарят всички домашни отоплителни уреди. Регламентът определя екологични изисквания към тях, включително за енергийна ефективност и за нивата на изпусканите емисии на замърсители като фини прахови частици, органични газообразни съединения, въглероден оксид, азотни оксиди. Регламентът няма пряко отношение към вида на използваните въглища, нито към печките, с които се отоплява населението.
Важен за потребителите на този етап е фактът, че след 1 януари 2022 г. „печките", които се пускат за продажба на пазара, трябва да отговарят на посочените в регламента изисквания. МОСВ препоръчва на гражданите, които планират да подменят отоплителното устройство в дома си преди посочената дата, при избора му да се поинтересуват за нивата на емисии на вредни вещества в атмосферата и да изберат най-щадящото околната среда, посочват още от министерството.