Испанците днес са до урните за нов парламент

Нито една партия няма да спечели мнозинство, сочат сондажите

Испания гласува за нов парламент, но за разлика от преди четири години, когато всички знаеха кой ще спечели убедително, днес относно изхода от вота има съспенс, пише Франс прес, цитирана от медиапул.бг. 36,5 милиона испанци са регистрирани гласоподаватели и те избират членове както на долната камара на парламента - Конгреса на депутатите, така и на горната камара - Сената, допълва АП. Частични резултати ще бъдат оповестявани периодично тази вечер след края на изборния ден, но пълните окончателни резултати се очакват два дни по късно.


Темите на предизборната кампания бяха същите, които доминираха испанската политика през последните четири години, а именно икономическата криза, корупцията и сепаратистките стремежи на Каталуния. Преди четири години Народната партия на Мариано Рахой спечели 45 процента от гласовете на избирателите и мнозинство от 186 места в долната камара на парламента от общо 350 места. Сега има вероятност партията на Рахой да не прехвърли и 30 процента, въпреки че допитванията показват, че тя вероятно ще се класира на първо място. Според сондажите обаче нито една партия няма да спечели парламентарно мнозинство.


Правителството на Рахой успя да изведе страната от икономическата бездна, в която тя се беше озовала, и я върна към плавен растеж, но безработицата си остана висока (21 процента), отбелязва АП. Партията на Рахой обаче прие непопулярни мерки за икономии, както и за реформи на финансовата система и на трудовия пазар, за които твърдеше, че ще създадат повече работни места. Въпреки че сега испанската икономика е една от най-бързо растящите в ЕС, безработицата е втора по ръст в ЕС след тази в Гърция.


Три партии се борят за второто място на изборите и социологическите агенции засега не могат да посочат категорично коя от тях ще го заеме, допълва Асошиейтед прес. 40 процента от гласоподавателите до последно казваха, че не са решили за кого ще гласуват. От тези три партии Испанска социалистическа работническа партия на 43-годишния Педро Санчес, която в досегашния парламент имаше 110 места, се очаква да не спечели и толкова днес. Санчес е известен с прякора "Педро, готиното момче". Той беше преподавател по икономика и става известен в политиката едва преди 2 години, когато беше избран за лидер на социалистите на първични избори. Бил е и общински съветник в Мадрид. Санчес обещава жизненоважен минимален доход за семействата без средства. Възхищава се на италианския премиер Матео Ренци и афишира близостта си с френския премиер Манюел Валс.


Друга от трите партии, която може да се озове на второ място, е Сиудаданос (Гражданите) на 36-годишния Алберт Ривера. Лидерът на тази партия е популярен сред младите гласоподаватели и обещава голяма реформа на образованието, инвестиции в науката и единен трудов договор, за да заличи различията между безсрочните и временните трудови договори. Ривера е бивш юридически съветник на банка. Роден е в Барселона и е много телегеничен оратор, използва вещо социалните мрежи. Той е депутат от регионалния парламент на Каталуния от 2006 г. до 2015 г. Ривера е либерален по икономическите и социалните въпроси. Партията му Сиудаданос се роди през 2006 г. в Барселона, за да се противопостави на каталунския стремеж за независимост.


На второ място след изборите може да се озове и партията Подемос (Ние можем) на 37-годишния Пабло Иглесиас. Тя е големият испански съюзник на радикалната левица Сириза, която е на власт в Гърция. От август няколко допитвания до общественото мнение показваха, че партията губи скорост и поради тази причина по време на предизборната кампания Иглесиас запази умерен тон и обеща мерки за многобройните испанци, които все още живеят в криза. Иглесиас е бивш преподавател по политически науки. След отличното представяне на Подемос на изборите за Европарламент през май на миналата година Иглесиас стана евродепутат. Той е мадридчанин и се откроява с прическата си, нетипична за политик - носи дългата си коса вързана на конска опашка. Критикува политиките на икономии, наложени от ЕС, твърди, че иска да защитава народната класа, да се бори с корупцията, и смята, че каталунците и жителите на Страната на баските имат право на самоопределяне, въпреки че иска Испания да си остане единна държава.

Партията на Иглесиас - Подемос, се роди през 2014 г., за да превърне движението на "възмутените" в Испания в политическа сила. "Възмутените" организираха вълна от протести срещу мерките за строги икономии в страната.