Затворник съди държавата за половин милион лева

Крими

11-01-2016, 14:03

Снимка:

skener.bg

Автор:

Светлина Еленова

Всичко от Автора

Дончо Пехливанов, който излежава присъда в Бургаския затвор, твърди, че следствие на незаконосъобразно бездействие на служители от затвора не е получил своевременно лечение

За 500 000 лв. обезщетения настоява лишен от свобода от ГД ”Изпълнения на наказанията” към  Министерството на правосъдието, заради неосигурена адекватна медицинска помощ.

Дончо Пехливанов, който излежава присъда в Бургаския затвор, твърди, че следствие на незаконосъобразно бездействие на служители от затвора не е получил своевременно лечение на белодробното си заболяване - бронхопневмония. Поради това здравословното му състояние се е влошило рязко и по спешност е бил настанен в болница. След проведеното оперативно лечение, не са му били осигурени нужните медицински грижи през възстановителния период.  Неимуществените вреди,  които претендира, че  е претърпял за са периода ноември 2011 г. – май 2014 г.  Затворникът настоява, че през това време е засегнато достойнство му в резултат на бездействие и арогантно, и презрително отношение на медиците и ръководните служители, работещи в Бургаски затвор.

Административен съд  Бургас е отхвърлил иска за обезщетение като неоснователен и недоказан и е осъдил Дончо Пехливанов да заплати дължими такси и разноски в размер на 7 740 лева.

По делото е поискана и допусната съдебно – медицинска експертиза и е разпитан свидетел, който е изтърпявал наказанието си заедно с ищеца през зимата на 2012 г.

Съдът не е приел тезата на Пехливанов, че в посочения период администрацията на Бургаски затвор, а и на ГДИН, е бездействала въпреки задълбочаващото се  страдание. От доказателствата е видно, че медицинският случай  е третиран с необходимата сериозност и отговорно поведение от служителите на Бургаски затвор, а предписаното и осъществено лечение, е било адекватно. Не са доказани твърденията за причинени неимуществени вреди  заради арогантно поведение на медици и служители в Бургаски затвор.

„Чл. 10 ал. 2 ЗОДОВ освобождава ищците от внасяне на такси и разноски по делата. Ако обаче предявеният иск бъде отхвърлен изцяло (какъвто е конкретният случай), съдът осъжда ищеца да заплати дължимите такси и разноски.  Разпоредбата на закона се тълкува съобразно с вложения в нея разум и цел. Те са свързани с необходимостта гражданите да се предпазват от провеждане на неоснователни искове срещу държавата. Правата, които дава закона, предполагат добросъвестност на гражданите, на които са предоставени. Затова и предявилият неоснователно иск следва да бъде осъден да заплати дължимата държавна такса, депозита за назначеното вещо лице, както и възнаграждение за процесуален представител на ответника”  се казва в решението на Административен съд Бургас.