Избрани Новини
Папа и патриарх: Молете се да няма нова световна война
13-02-2016, 10:27
Снимка:Пресцентър РПЦ
Автор:България Утре
Още по Темата:Папа Франциск и патриарх Кирил ще се срещнат в Куба
Папата към бежанците: Исус е Спасител, не – съдия
Папата: Европа да продължи с приема на мигранти
Те подписаха епохална декларация с призив за възстановяване на християнското единство
Папа Франциск и руският православен патриарх Кирил подписаха в Хавана историческа съвместна декларация, в която изразяват съжаление от загубата на единството между християните и пожелават то да се възстанови, предаде Франс прес. "Осъзнавайки, че остават много препятствия за преодоляване, ние се надяваме, че срещата ни допринася за възстановяването на това искано от Бога единство", заявяват водачите на Римокатолическата и на основната православна църква в документа, подписан след тази среща, която е първата подобна от схизмата между католици и православни през 1054 г.
"От почти 1000 години католици и православни християни са лишени от единство в Евхаристията (бел.ред. – Светото причастие). Болезнената липса на единство е в резултат на човешката слабост и греховност. Взимайки предвид многобройните предизвикателства, които предстоят, надяваме се нашата среща да спомогне за възстановяването на единството, с Божията воля", пише в общата декларация. "Призоваваме международната общност да вземе спешни мерки срещу прогонването на християните от Близкия изток. В много страни в Близкия изток и Северна Африка цели семейства, села и градове на нашите братя и сестри християни са напълно унищожавани", гласи още изявлението им.
Религиозните лидери се обединиха около позицията, че международната общност трябва да предприеме общи, координирани действия срещу тероризма. "В Сирия и Ирак насилието вече коства хиляди животи и остави милиони хора без дом и без ресурси". Главите на двата най-големи клона на християнството обаче не пропускат да го защитят като основен цивилизационен белег на Европа. "Като оставаме отворени за приноса на други религии към цивилизацията ни, нашето общо убеждение е, че Европа трябва да остане вярна на християнските си корени", пишат Франциск и Кирил, които също така заедно са притеснени от нарастващия секуларизъм в политиката. Едновременно с това папата и патриарха "изразяват съчувствието си към страданията на вярващите в други религиозни традиции, които също се превръщат в жертви на гражданска война, хаос и тероризъм". "Призоваваме всички християни и вярващи в Бога да се молят горещо на Създателя да защити своето дело от разрушение и да не позволи нова световна война", казват още християнските лидери.
След края на срещата им в сградата на летището в Хавана папа Франциск заяви, че той и водачът на Руската православна църква са разговаряли като братя, предаде ДПА. Водачът на Римокатолическата църква заяви, че двамата са разговаряли откровено и похвали Кирил за "братското му смирение и добрите му пожелания за единство". "Можем да работим заедно в защита на християнството в цял свят", заяви руският патриарх Кирил. В началото на срещата двамата духовни водачи се прегърнаха и се целунаха по бузите. "Най-после! Ние сме братя", бяха първите думи на папата, произнесени на испански към патриарх Кирил, предаде ТАСС. Кирил заяви, че срещата протича в правилното време и на правилното място и че няма пречки за организирането на други подобни срещи. "Сега всичко е по-лесно", заяви руският патриарх. "Това очевидно е Божията воля", каза папа Франциск.
Франциск остана в Куба само няколко часа преди началото на 6-дневната му визита в Мексико. Същевременно, руският патриарх започва в Куба 11-дневна латиноамериканска обиколка, която ще го отведе и в Парагвай, а след това и в Бразилия. Още преди срещата стана ясно, че е съгласуван текстът на съвместната декларация, която папа Франциск и патриарх Кирил ще одобрят и огласят от Хавана. В документа, и на самата среща няма да се обсъждат богословски въпроси, където впрочем са и различията между двете християнски религии, бе заявено предварително. Дневният ред на срещата ще включва изцяло въпроси на съвременността, които са повече от обществен и политически, отколкото от религиозен характер, бе намерението. "Искам да приветствам моите православни братя", заяви Франциск в интервю по-рано тази седмица. Преди срещата той също така подчерта и нужната връзка с Русия като необходим партньор за световния мир. Срещата се състоя на летището край Хавана, за да не пресича папа Франциск официално кубинската граница. По този начин мястото на разговорите е неутрална територия.
Великата схизма между римокатолицизма и източното православие настъпва през 1054 г., когато патриархът в Константинопол окончателно отказва да приеме върховенството на Ватикана. В основата са различия в богослужението, породени отчасти и от езиковите особености на гръцкия и латинския, както и в самата църковна организация. Друг спорен момент е вярата на католиците в т.нар. Чистилище, място между Ада и Рая, чието съществуване се отрича от православието. Въпреки това, според повечето теолози и вярващи разделението е преди всичко институционално и политическо, а не духовно.
Папата подари на руския патриарх мощехранителница с късче от мощите на Свети Кирил, архиепископ на Александрия през пети век, който е почитан и от католиците, и от православните. Франциск подари на Кирил и потир, предаде Асошиейтед прес. Кирил пък подари на Франциск малка реплика от иконата на Казанската Света Богородица. През 2004 г. Ватикана върна на предшественика на Кирил патриарх Алексей Втори копие от XVIII век на тази икона за засилване на приятелските отношения между католиците и православните, припомня АП.