България победи Дания с 3:1

Успехът бе най-добрият подарък, който направиха волейболистите на рожденика Мирослав Живков

Българският национален отбор започна с победа участието си във втория турнир от Европейската лига в Скопие. Волейболистите водени от Мирослав Живков надиграха Дания с 3:1 (22:25, 25:17, 26:24, 25:15) пред около 200 зрители във „VIP Арена“ в спортния комплекс „Борис Трайковски“. Двубоят започна с 20 минути по-късно, а причината – закъснение с повече от половин час на двуетажните автобуси, които превозват 4-те отбора от хотела до залата.

„Лъвовете“ загубиха първия гейм с 22:25, но след това подобриха значително играта си във всички елементи, за да постигнат трети успех в тазгодишното издание на Лигата. Основното оръжие на тима ни бе блокадата – 18 точки. Силен мач за „трикольорите“ направи Мартин Атанасов, който завърши със 17 точки (4 блока), 12 добави центърът Красимир Георгиев (6 блока), а Златан Йорданов приключи с 10. Топреализатор стана диагоналът на Дания Питър Трьоле с 18 точки.

Дебют в Европейската лига направи Спас Байрев, който се включи силно в края на втория гейм. Успехът бе най-добрият възможен подарък, който можеха да направят състезателите на рожденика Мирослав Живков. От свободните места по трибуните на „VIP Арена“ пък се възползваха няколко гълъба, които сменяха позицията си, прелитайки от един сектор на друг.

С тази победа родните волейболисти сведоха до минимум шансовете на датчаните за класиране във финалната четворка във Варна. Преди изиграването на втория двубой от Група А между Македония и Албания, България си дели първата позиция с домакините с по 8 точки, следвани от Дания с 5 и Албания с 0.

Стартов състав – разпределител Георги Манчев, посрещачи Мартин Атанасов и Златан Йорданов, центрове Красимир Георгиев и Николай Къртев, диагонал Велизар Чернокожев, либеро Петър Каракашев.

Първи гейм – Дания започна много концентрирано двубоя. Гаде затрудни българското посрещане с добре насочен флот и скандинавците поведоха с 5:2, а това принуди Мирослав Живков да поиска таймаут. До второто техническо прекъсване волейболистите ни продължиха да допускат грешки в някои елементи, а след ас на Расмус Нилсен почивката дойде при 16:11 в полза на датчаните. Нов силен сервис на Нилсен даде възможност за контраатака на „червения динамит“ – 17:11. При 19:13 Мирослав Живков поиска втори таймаут. Сервис на Чернокожев и успешна контра на Красимир Георгиев намалиха разликата до 3 точки - 21:18. Ас по правата пък на Мартин Атанасов върна „лъвовете“ в първия гейм при 22:20. Селекционерът на Дания Микаел Трьоле взе таймаут, а в първото разиграване след паузата разпределителят Аске Сьоренсен потърси Питър Трьоле, който с атака по диагонала направи резултата 23:20. Сервис в мрежата на Георги Манчев пък сложи край на откриващия гейм – 25:22 и 1:0 за Дания. В откриващата част тимът ни допусна 6 грешки, записа 3 успешни блокади, 9 атаки и 1 ас. Най-резултатен бе Мартин Атанасов с 5 точки.

Втори гейм – Загубената първа част подейства мотивиращо на „трикольорите“. Няколко добри блокади и по-ефективна игра в атака позволиха на волейболистите ни да се откъснат с цели 7 точки - 18:11. Георги Манчев за пореден път спря нападението на скандинавците, а директна точка от сервис на Мартин Атанасов и атака в аут след нов добър начален удар на посрещача направиха разликата цели 10 точки – 21:11. Спас Байрев се появи на полето, заменяйки капитана Велизар Чернокожев и след две успешни атаки приближи „лъвовете“ на две точки от спечелването на втория гейм - 23:15. Именно Байрев заби по правата при последното разиграване в тази част – 25:17 и 1:1.

Трети гейм – Най-оспорвана от всички се оказа третата част. Началото бе за скандинавците - 8:6 при първото техническо прекъсване. Блокада на центъра Николай Къртев направи резултата 9:10. Нов отличен блок този път на Мартин Атанасов дойде при 12:13, но въпреки това Дания запази преднината си от две точки и при втората задължителна пауза – 14:16. Отличен пайп от втора линия и единичен блок на Мартин Атанасов доведоха до равенство - 17:17. Две поредни блокади на Красимир Георгиев и Георги Манчев направиха резултата 21:20 в полза на „лъвовете“. Веднага след поискания таймаут от датчаните Мартин Атанасов игра успешно по блокадата за 22:20. Дания изравни, а двата тима играха точка за точка до 24:24. Успешна атака по диагонала осигури нов геймбол при сервис на „трикольорите“, а единична блокада в центъра на Николай Къртев сложи точка на спора в третата част – 26:24. Играчите на Мирослав Живков допуснаха само 3 грешки в третия гейм. Реализираха 11 атаки и записаха 6 блока.

Четвърти гейм – В началото на четвъртата част волейболистите ни задържаха високото ниво в представянето си, а от другата страна на мрежата Дания продължи с големия брой грешки. След директна точка от сервис на Георги Манчев селекционерът на скандинавците поиска таймаут при резултат 13:6. Постепенно Дания намали изоставането си на 4 точки при 14:10. Последва докосване на мрежата от играч на датчаните и атака по диагонала на Мартин Атанасов – 16:11. При 18:13 правещият отличен мач до този момент Мартин Атанасов удари лошо главата си в пода и принудително бе заменен от Златко Кьосев. До края националите без напрежение спечелиха гейма с 25:15.