ЕС трябва да помага на младите учени, смята Кунева

Европейският съюз да помага на младите учени, да повишава атрактивността на научните кариери и да насърчава инвестициите в човешкия потенциал в изследователската и развойна дейност поиска вицепремиерът и министър на образованието Миглена Кунева. Това е заявила тя по време на заседание на  Съвета на министрите от ЕС по конкурентоспособност в словашката столица Братислава, съобщава пресцентърът на МОН.

"Развиването и набирането на следващото поколение учени са от голямо значение за българското правителство", смята министър Кунева. Спoред нея България няма да може да поддържа висококвалифицираните учени в изолация, защото научните изследвания са и ще бъдат доминирани от международната и междусекторната мобилност. Също така от споделянето на научноизследователски инфраструктури, отворения достъп и трансфера на знания.

"За да постигнем това, ние се нуждаем от по-добро сътрудничество с научноизследователските организации за създаване на подходящи условия за кариерно развитие, ефективно правителствено сътрудничество за повече инвестиции във възнаграждения и поощряване на научните специалисти, както и по-ефективни еврoпейски програми", е заявила Кунева.

Тя смята за важно за България да бъдат дискутирани в рамките на новия програмен период нови инструменти. Те са свързани с идентифициране на млади таланти в областта на науката в ранните етапи на тяхното развитие и съвместна подкрепа на кариерата на учените в области от ключово значение за ЕС като сигурността, енергетика, околна среда и др.

Министър Кунева подчертава, че развиването и набирането на млади учени в България е залегнало в актуализираната стратегия "По-добра наука за по-добра България".