10 причини да хапваме повече диня през лятото

Предвид благоприятното разположение на страната ни, сезонът предлага и голямо разнообразие от плодове и зеленчуци.

Лятото е времето на отпуските и отдиха, но първата мисъл на повечето от нас е за морето. Екзотични дестинации в съчетание с любимите хора и слънчевия загар. Да, това е „Лято 2016”. Предвид благоприятното разположение на страната ни, сезонът предлага и голямо разнообразие от плодове и зеленчуци. Асоциацията: лято – море не би била същата, ако не бъде допълнена с любимата диня.
92% от масата ѝ е вода. А от какво има нужда човешкият организъм през лятото? От много течности, което я прави първенец сред другите летни плодове.
Самата диня произлиза от топлите земи на Африка. Използва се, като преносим източник на течности, за преходи в пустинята. Или в ситуации, когато има сухо лято и водоемите по техните географски ширини са пресъхвали.
На човечеството са познати над петстотин сорта диня. Това е голямо разнообразие, може да задоволи и най-изтънчения вкус. По отношение на размери, форми и цветове. Освен червени съществуват розови, жълти, оранжеви и бели сортове. Това цветово изкушение предлага и дини със или без семена.
Любопитен факт е, че дори семките на динята са богати на белтъчини и мазнини и от тях се прави растително масло. Богата е на витамин „А” и „С”, фибри, бета каротин, калций и калий.

Освен, като сочен и вкусен десерт, може да си правим фреш, зареждащ денят ни с много витамини и енергия. Все по-голямо става и приложението ѝ в различни вкусни зелени салати с изкушаващи дресинги.

Днес ще ви запознаем с 10-те причини да хапваме повече диня.
1. Динята не съдържа никакви мазнини и холестерол.
2. Действа профилактично срещу някой ракови заболявания.
3. Голямото съдържание на калий в нея помага за нормализирането на кръвното.
4. Голям източник на фибри, които помагат за поддържане правилното функциониране на червата.
5. Семената на динята свалят кръвното налягане и предотвратява образуването на камъни в бъбреците.
6. Подобрява работата на черния дроб и жлъчката, също и при лечение на подагра.
7. При хапване на диня до 2,5 кг, помага на хората, страдащи от затлъстяване.
8. Добра и полезна е честата употреба на летния плод и при хора, страдащи от диабет, тъй като почти не съдържа въглехидрати.
9. Съдържа големи количества магнезий и фина целулоза, което е важно за страдащи от хроничен запек.
10. Подобрява сърдечните функции и се препоръчва при диети, тъй като е нискокалорична.