Избрани Новини
Български подарък за кралицата (видео)
07-08-2016, 12:47
Снимка:dobrichutre.bg
Автор:DobrichUtre.bg
Още по Темата:Младият пианист Светослав Тодоров изнася концерт в родния си Добрич
За виртуоза от Добрич Светослав Тодоров
В края на юни видях видео на Светослав Тодоров.
Разбрах, че става дума за студент в Кралския музикален колеж в Лондон. Който се интересува от музика, знае, че това е най-престижното висше музикално училище във Великобритания. Всеки път като минавам покрай него се сещам за цигуларя Васко Василев, който преподава там.
Любопитството ми към видео-проекта #KapustIN Project беше възбудено от факта, че то показваше импровизация на Светослав Тодоров на британския химн God Save the Queen. За разлика от други народи, за днешните британци химнът и знамето на страна им не са фетиши, които трябва да бъдат запазени "чисти и неопетнени". Сещам се, че и Битълс, и Секс Пистълс имат импровизации на God Save the Queen. Светослав Тодоров е първият българин, който прави това.
Кратка импровизация, но много смел акт.
Още по-смело ми се стори, че български студент в Лондон посвещава изпълнението си на рождения ден на кралица Елизабет, която преди няколко месеца стана на 90 години. Събитието беше отбелязано подобаващо във Великобритания, но преди да науча за видеото на Светослав Тодоров, не се бях замислял, че ние, българите във Великобритания, не се сетихме да направим подарък на кралицата за рождения й ден.
Най-впечатлен обаче бях от решението на младия пианист да представи видеото си непосредствено след обявяването на резултата от Референдума във Великобритания, заявявайки с него, че като българин и европеец счита, че британците не трябва да напускат Европейския съюз. Браво за позицията. Докато една част от жителите на Великобритания бяха в шок от резултата на Референдума, а друга - изпращаха обиди по адрес на мигранти, един сънародник в Лондон публично зае позиция. При това благородна. И
представяща достойно всички българи в британската столица
Гледах видеото. То ми хареса. Най-много ми хареса изпълнението. Светослав Тодоров е автентичен и блестящ. Той пленява.
След като слушах записа няколко пъти, реших да се свържа с младия пианист. Той беше вече във ваканция и го намерих на гости на родители му в Добрич.
"Химните обединяват хората и нациите. Британският химн обединява четири нации.
След "Брекзит" британците имат нужда да останат обединени
Затова моята интерпретация на химна е мое послание към британците. Послание на един българин," каза Светослав.
Импровизацията на британския химн е само в началото. Оригиналът е соло произведение за пиано - концертен етюд "Пасторал" от Николай Капустин. То е било част от годишния изпит на Светослав в Кралския колеж, на който е получил отлична оценка. Етюдът "Пасторал" е в джазов стил, написан в много труден и виртуозен вариант. Желанието на младия изпълнител е да отиде отвъд това и да го представя през призмата на своето музикоусещане. Затова е добавил други два инструмента.
Състуденти на Светослав откликват на поканата да участват в записа. Кралският колеж подкрепя проекта като предоставя голямата си зала за няколко часа. Други приятели на Светослав се заемат със заснемането и дизайна на видеото.
"Всички мои преподаватели са единодушни, че тази пиеса ми приляга изключително добре. Не искам да звучи нескромно - просто съм роден с нюх към съвременната музика, което ми е и специализацията в Кралския колеж.", споделя Светослав. Младият пианист
се вдъхновява за реализирането на своя проект след лични срещи с Васко Василев и Найджъл Кенеди
които са неговите лични музикални ментори за видео проекта, заедно с неговите професори Дина Паракина и Майк Моран.
Светослав е на 6 години, когато започва музикалната си кариера. Неговите родители са народни музиканти. Всяка сутрин, докато те се опитват да спят, той си играе с неработеща гайда пред телевизора, имитирайки изпълнения от видеокасета на Бинка Добрева и Александър Райчев. След това "свири на пиано", натискайки клавишите на акордеона на баща си. Пианото става любим инструмент на начинаещия музикант. Участва и в предаването "Като лъвовете" с Ники Априлов по БНТ. После е приет в Музикалното училище "Добри Христов" в Варна, после в Софийската консерватория и Университета в Единбург. Успехите продължават. Като студент в Единбург Светослав Тодоров е поканен да свири в Единбургския дворец пред принцеса Ан, дъщерята на кралица Елизабет.
"Във Великобритания разбрах, че съм изключително борбен. Убедих се, че съм роден с изключителен стремеж за развитие, който показвам от малък под различни форми. Великобритания ми повярва и ме накара да израсна ментално и психически. Все пак моята професия е едно изключително изпитание за психическата издръжливост. Ако не си подготвен добре, гориш. Ако си победител, си на върха. Ако не си, ставаш още по-добър.", казва Светослав Тодоров.
Споделям, че произведението, което изпълнява, ме върна към родината. Питам го дали българският фолклор е повлиял на импровизацията му. Той на шега отговаря, че вероятно връзката с фолклора е ризата с шевици, с която е облечен във видеото. Казва, че ризата е подарък от патриотично настроена българка в Лондон. После споделя, че има голямо уважение към фолклорната музика и планира следващите му проекти да имат фолклорно влияние.
Питам Светослав как минава ваканцията му в Добрич. Научавам, че наскоро е бил жури на Международен фестивал в Албена. В Добрич му харесва спокойствието и мързелуването, топлото време и вкусната храна, с която го гощават бабите му.
Накрая питам Светослав Тодоров кой е преподавателят, който го подкрепя публично в края на видеото. Този жест е невероятнен. Преподавателят се казва Майк Моран и е професор по джаз пиано. През 1987 г. той е композирал заедно с Фреди Меркюри песента и албума му с Монсерат Кабайе – Барселона.
"Не е лесно един млад музикант да представи и продуцира сам свой личен проект, защото след това е много вероятно да бъде разкритикуван и сринат със земята. Затова Майк ми изпрати неговата подкрепа като един доказан фактор в световната музикална сфера. Така съм сигурен, че поне няколко човека стоят зад мен и вярват в мен.
Една изключителна постъпка на истински учител и джентълмен
И най-хубавото е, че го предава нататък - на мен."
Пианистът Светослав Тодоров има 15 национални и международни награди, последната от които е от конкурса Йохан Себастиан Бах във Фукуока, Япония (декември 2015). През август Светослав заминава за Ню Йорк, за да учи до декември в престижния Manhattan School of Music. За Коледа му предстои концерт в България, а от януари - концерти в Лондон.
Светла слава, Светославе!
Бойко Боев е автор заедно с Десислава Дякова на блога Разходки из Лондон, чиято цел е да свърже българите с Лондон и лондончани."Разходки из Лондон" е рубрика и в "Дневник".