Избрани Новини
ХХ МММК „Надежди, Таланти, Майстори“ стартира на 6-ти септември
01-09-2016, 16:23
Снимка:dobrichutre.bg
Автор:DobrichUtre.bg
Още по Темата:ММК "Надежди, таланти, майстори" удължава срока за заявки за участие
Приемат заявки за участие в конкурса "Надежди, таланти, майстори"
Започна подготовката за ХХ издание на „Надежди, таланти, майстори”
Под патронажа на Йордан Йорданов, кмет на Община Добрич
От 6 до 10 септември 2016 г. в град Добрич ще се проведе ХХ МММК „НАДЕЖДИ, ТАЛАНТИ, МАЙСТОРИ“. В дните на конкурса, разпределени по категории и възрастови групи, заявилите участие ще изпълняват предварително подадени по регламент произведения. Тази година общият брой на участниците е 59, включително 1 клавирно дуо, 1 дуо флейти и 1 струнен квартет. Освен от България, участие са заявили млади изпълнители от Турция и от Бразилия.
Жури в състав:
Председател - проф. Виктор Чучков. Световноизвестен български пианист и композитор, професор по „Камерна музика” в Държавна музикална академия „П. Владигеров” и в НАТФИЗ „Проф. Кр. Сарафов”. Води майсторски класове по пиано, камерна музика и композиция в Холандия, Бразилия, Малайзия, Македония, Италия и Гърция, концертира в България и чужбина и участва в жури на международни конкурси и фестивали. През 2016 г. той празнува своя 70-годишен юбилей.
Членове:
Ринеке Смилде - флейта, Холандия
Преподавател по музика в Консерваторията на Принц Клаус в Грьонинген, Холандия и в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, Австрия. Има докторска степен по социални науки от университета в Гьотинген, Германия и магистърска степен по музикознание от Университета в Амстердам, Холандия. В продължение на много години концертира като флейтист и в същото време преподава флейта в консерваторията в Алкмаар и история на музиката в Кралската консерватория в Хага. От 1994 г. до 1998 г. е Директор на факултета по класическа музика в Консерваторията на Северна Холандия, а в периода 1998 - 2004 г. и неин Директор. През 1997 г. основава международния фестивал за млади изпълнители на камерна музика „Петър Велики“ в провинция Грьонинген и до 2006 г. е негов артистичен директор. Активен деятел в Европейската асоциация на консерваториите като от 2002 г. до 2005 г. е Вицепрезидент. Почетен член на Гуидхол скуул. Гост професор и в Музикалната академия в Сараево. От 2014 г. е професор по музика във Виена.През 2008 г. е удостоена с рицарско звание от кралицата на Холандия. Духовно свързана с Добрич и вписана в Почетната книга на града „За принос в развитието на музикалното изкуство в град Добрич“ .
Кремена Ачева - флейта
Завършва музикалното училище "Проф. Веселин Стоянов"в родния си град Русе и Музикалната академия в София в класа на проф. Георги Спасов. Още на 12 г. започва активна концертна дейност като участник в Дните на българската култура във Виена, Прага и Братислава. Участник в Световния Младежки Оркестър "Jeunesses Musicales" в Швеция, Дания, Холандия и Германия. Активен участник в майсторските класове на Ален Марион, Аурел Николе и Андраш Адориян. През 1992 г. е финалист и носител на Наградата на публиката от Международния конкурс за флейта в Белград. Концертира като солист на Нов Симфоничен Оркестър, Софийски солисти, Ансамбъл „Оркестрал“, Софийска филхармония. От 1993 до 2014 г. е участник в Софийски фестивален оркестър в Академия Киджана, Сиена, Италия, където работи с диригентите Валери Гергиев, Юрий Темирканов, Джанлуиджи Джелмети. Носител на 1-ва награда от Конкурса за камерни дуа в Солун, Гърция. Изнася солови концерти с пианистката Ана-Мария Дафова в Япония.
Носител на наградата "Кристална лира". От 1993 г. е солист флейтист в Софийска Филхармония. Активен участник в оркестъра на ФМ Класик. Преподавател по флейта в НМУ "Проф.Любомир Пипков", София.
Масимо Гон - пиано, Италия
Завършва Музикалната академия "Джузепе Тартини" в Триест в класа на Лучано Ганте и при дипломирането си е удостоен със специална награда. Посещава майсторските класове на Винченцо Витале в Неапол и летните курсове на Никита Магалов в Женева. Следват концерти в цяла Италия (Teatro alla Scala, Teatro Regio di Torino, La Fenice, Filarmonica Romana, Teatri Verdi di Trieste, Teatro Massimo di Palermo) и в концертните зали на големи европейски столици. Участва в редица международни фестивали като Mozart Festival, Serate musicali di Stresa, Mittelfest di Cividale, Estate Fiesolana, Asolo Musica и други. Има многобройни записи и издадени CD. Член е на жури на няколко международни музикални конкурси. Преподава в Музикалната академия "Джузепе Тартини" в Триест и е редовно канен за майсторски класове в музикалните академии в Москва и в Будапеща.
Божидар Братоев - цигулка, Монако
Известен български цигулар и диригент, роден в София. Завършва с отличен успех НМА в София в класа на проф. Емил Камиларов и проф. Дина Шнайдерман. През 1968 г. участва в майсторски клас на Леонид Коган в Охрид, а през 1975 г. специализира в Петербургската консерватория при известния цигулар и педагог Михаил Вайман. Като член, а по-късно и един от солистите на Българския камерен оркестър (1967–1970 г.) гастролира с Камиларов и Шнайдерман в многобройни европейски страни. От 1970 до 1983 година е концертмайстор на Оркестъра на РТВ Скопие, с който записва многобройни произведения. Паралелно концертира като солист и със симфоничните оркестри на Белград, Любляна, Загреб, Нови Сад, Скопие. Концертмайстор на Камерния оркестър в Клермон-Феран, през 1986 година става директор на Националния камерен оркестър в Тулуза, с който постига големи успехи, между които "Grand Prix" на Френската академия. От 1989 г. работи в Монако, където води престижния клавирен квинтет "ПРО АРТЕ" от Монте Карло. Същевременно ръководи и “Ансамбъл АРТИС”, съставен от млади солисти и талантливи музиканти от Монако. Професор в Музикалната академия “Принц Рение III” – Монако.
Христо Танев, виолончело
Възпитаник на Националното музикално училище и на Националната музикална академия в София. Сред преподавателите му там са Константин Попов, Светослав Манолов и Димитър Козев. През 1992 г. получава магистърска степен от Джулиард Скуул в Ню Йорк, където учи виолончело със Зара Нелсова и камерна музика със Самюел Роудс от Джулиард квартет, както и със Сиймор Липкин, Феликс Галимир, Лилиан Фукс и Джонатан Фелдман.
Христо Танев е солист на повечето големи български оркестри и водещи фестивали в страната. Концертира в Германия, Испания, Русия, САЩ, Турция, Словакия и Сърбия. Има много записи за БНР, БНТ, bTV и различни звукозаписни фирми. От 1994 г. е концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. Член е на Квартет Димов, както и преподава в Националната музикална академия и Нов български университет.
Конкурсът е отворен за всички почитатели на камерната музика, преподаватели и изпълнители.
Заповядайте да проследим конкурсната надпревара !
ПРОГРАМА
6 СЕПТЕМВРИ / ВТОРНИК / 2016 г. 13.00 ч. Огледална зала „Нели Божкова“
ОТКРИВАНЕ. КОНКУРСНА ПРОГРАМА
СОЛИСТИ ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ - ПИАНО, ФЛЕЙТА
ПЪРВА А ВЪЗРАСТОВА ГРУПА
КАМЕРНА МУЗИКА
КЛАВИРНО ДУО /ІІ група/, ДУО ФЛЕЙТИ /І група/, СТРУНЕН КВАРТЕТ / І група/
7 СЕПТЕМВРИ / СРЯДА / 2016 г. 13.30 ч.
КОНКУРСНА ПРОГРАМА
СОЛИСТИ ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ - ФЛЕЙТА, ЦИГУЛКА, ВИОЛОНЧЕЛО, ПИАНО
ПЪРВА Б ВЪЗРАСТОВА ГРУПА
8 СЕПТЕМВРИ / ЧЕТВЪРТЪК / 2016 г. 13.00 ч.
КОНКУРСНА ПРОГРАМА
СОЛИСТИ ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ - ФЛЕЙТА, ЦИГУЛКА, ВИОЛОНЧЕЛО, ПИАНО
ВТОРА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА
9 СЕПТЕМВРИ / ПЕТЪК / 2016 г. 11.00 ч.
КОНКУРСНА ПРОГРАМА
СОЛИСТИ ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ - ВИОЛОНЧЕЛО, ЦИГУЛКА
ТРЕТА И ЧЕТВЪРТА ВЪЗРАСТОВИ ГРУПИ І ТУР
14.00 ч.
СОЛИСТИ ИНСТРУМЕНТАЛИСТИ - ВИОЛОНЧЕЛО, ЦИГУЛКА
ТРЕТА И ЧЕТВЪРТА ВЪЗРАСТОВИ ГРУПИ ІІ ТУР
9 СЕПТЕМВРИ / ПЕТЪК / 2016 г. 18.00 ч. Огледална зала „Нели Божкова“
ЦЕРЕМОНИЯ ПО ЗАКРИВАНЕТО
Топ Новини