Програма за 47-мия на Фестивала на оперното и балетно изкуство

Откриването е на 28 ноември

47-ми Програма на Фестивала на оперното и балетно изкуство ще се проведе в Стара Загора от 28 ноември до 10 декември.

Ето и пълната програма на ФОБИ:

28.11 понеделник

19:00 Зала Опера
Държавна опера - Стара Загора
ПРЕМИЕРА
СЕЛСКА ЧЕСТ
Опера от Пиетро Маскани
Режисьор Игнацио Окипинти
Диригент на хора Младен Станев
В главните роли: САНТУЦА - Олга Романко; ТУРИДУ - Камен Чанев
ДЕЛВАТА
Балет по музика на Алфредо Казела - първо изпълнение в България
Хореография Флавио Бенати
Художник на декора и костюмите Салваторе Русо
Диригент Карло Донадио

29.11 вторник
19:00 Зала Опера
Държавен музикален и балетен център - София
Музикален театър „Стефан Македонски"
ЛЮБОВ И СМЪРТ В МУЛЕН РУЖ
Мюзикъл по Дамата с камелиите на Александър Дюма - син
Либрето и режисура Бойко Илиев
Диригент Левон Манукян
Сценография Георги Златанов
Художник на костюмите- Цветанка Петкова-Стойнова
Хореография Марлена Тодорова
Диригент на хора Людмил Горчев
3D-INTUITION studio
Участват: Весела Делчева, Денко Проданов, Христо Сарафов, Марчо Апостолов, Александър Мутафчийски, Румен Григоров, Лъчезар Лазаров, Деница Шопова, Йоанна Стоянова, Николай Йорданов, Емил Митрополитски, Мартин Василев, Илона Иванова, Тодор Велков, Божанка Груева

30.11сряда
19:00 Зала Опера
Държавна опера - Пловдив
ХОФМАНОВИ РАЗКАЗИ
Опера от Жак Офенбах
Диригент Диан Чобанов
Режисьор Урсула Хорнер
Художник на декора Мария Ветероска
Художник на костюмите Мария Пупуческа
Художник на осветлението Васил Лисичов
Диригент на хора Константин Добройков
Копродукция с Македонската опера и балет - Скопие
Участват: Ивайло Михайлов, Станислава Иванова , Евгения Ралчева , Светлана Иванова, Цветелина Коцева , Михайл Пулиев, Елена Чавдарова , Борис Кучков , Марк Фаулър, Райко Пантелеев , Боян Савов, Владимир Ников, Евгений Арабаджиев

01.12 четвъртък
19:00 Зала Опера
Държавна опера - Русе
БАЛЕТНА ВЕЧЕР
Маркитанка, Pas des quatre, Корсар, Пахита
Годишните времена - Вивалди
Хореография Павел Ротару
Костюми Първолета Иванова - Летиция
Репетитори: Милкана Домусчиева, Марияна Захариева
Солисти и кордебалет на Държавна опера-Русе

02.12 петък
19:00, зала Опера
Държавна опера - Стара Загора
ПРЕМИЕРА
ВЪЛШЕБНАТА ФЛЕЙТА
Опера от В. А. Моцарт
Диригент Димитър Косев
Режисьор, сценография и костюми Денис Иванов
Опера в куфар
Посвещава се на 260 годишнината на В.А. Моцарт

03.12 събота
19:00 Зала Опера
КРАСИМИР КЮРКЧИЙСКИ
Концерт по случай 80 годишнината на композитора
Диригент Георги Андреев
Със специалното участие на Веселина Кацарова - мецосопран
Хор при Държавен фолклорен ансамбъл Филип Кутев
Солисти и камерен оркестър на Държавна опера - Стара Загора

04.12 неделя
11:00 Зала Опера
80 ГОДИНИ ЖЕНСКИ ХОР ХРИСТИНА МОРФОВА - Вход свободен
Главен художествен ръководител Емил Янев
Клавирен съпровод Иван Жеков
Диригент Таня Никлева-Владева
Солисти: Веселина Василева - сопран; Георги Петков - бас-баритон, Денис Иванов-баритон
Д. Христов, П. Стайнов, Т. Попов, Г. Димитров, Г. Златев-Черкин, П. Ступел, П. Хаджиев, С. Бабеков. М. Коларов, Ив. Жеков, Ал. Текелиев, Н. Стойков, П. Льондев, К. Найденова, Р. Реал, П. Казалс, Е. Крокър, К. Дженкинс
С участието на Хор на НУМСИ"Христина Морфова", на рояла - Полина Влахова

5.12 понеделник
18:00 и 20:30 Зала Опера
Държавен балет върху лед - Санкт Петербург
ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО
Балет от П. И. Чайковски

6.12 вторник
19:00 Зала Опера
Академичен симфоничен оркестър
95 ГОДИНИ НМА ПРОФ ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ
Диригент Пламен Джуров
Произведения от Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Васил Казанджиев, и др.

7.12 сряда
19:00 Зала Куклен театър
Фондация Дарина Такова
МАТРЬОШКА
Спектакъл по сюжети на руския фолклор, Пушкин и музика от Глинка, Римски-Корсаков, Рахманинов, Чайковски.
Мапинг и визуална среда Владислав Илиев
Съпровод на пиано Милен Станев
Със специалното участие на Биляна Петринска.

8.12 четвъртък
19:00 Зала Опера
Театрално-музикален продуцентски център
Държавна опера - Варна
БОРИС ГОДУНОВ
Опера от М. Мусоргски
Диригент Йордан Камджалов
Режисьор Павел Герджиков
Сценография Иван Токаджиев
Костюми Чавдар Чомаков
БОРИС ГОДУНОВ Карло Коломбара (Италия)
Участват още: Янко Станев (ВДЮО), Ирина Жекова, Силвия Ангелова, Христо Ганевски, Свилен Николов , Евгений Станимиров, Бойка Василева, Арсений Арсов, Гео Чобанов, Стоян Финджиков, Пламен Долапчиев, Людмил Петров, Илко Захариев
С участието на Варненска детско-юношеска опера с Художествен ръководител Ганчо Ганчев.

10.12 събота
МУЗИКАТА НА ЕВРОПА И БАЛКАНИТЕ
гала концерт
Продукция на Балканска оперна мрежа
Диригент Ивайло Кринчев, с участието на Петра Погади (пиано) и солисти от България, Сърбия, Босна и Херцеговина, Македония и Румъния.
Програма: Лист - Концерт за пиано и оркестър№2, фрагменти от опери на композитори от Балканите и световната оперна класика.
Оркестър и хор на Държавна опера - Стара Загора.

Съпътстващи събития
2-3.12 петък-събота
17:00 РБ Захарий Княжески
"ВИЕНСКА КЛАСИКА-ИЗРАЗ И СТИЛ"- уъркшоп за певци и инструменталисти с Мария Принц

04.12 неделя
16:00 РБ Захарий Княжески
ЗВЕЗДНИ МИГОВЕ С АННА ТОМОВА-СИНТОВА
75 години от рождението на оперната прима
Авторски филм на Магдалена Манолова

7-9.12 сряда-петък
Зала Опера - фоайе
Съюз на лютиерите в България
ЦИГУЛКОВА МАГИЯ
Изложение на лютиерско изкуство.

9-10.12 петък-събота
Зала Пленарна - Община Стара Загора
БАЛКАНСКА ОПЕРНА МРЕЖА
Среща на директори на Балкански оперни театри

Карти:
● Колекция ФЕСТИВАЛ - 12 събития - 110;
● Колекция КЛАСИКА - 9 събития - 90 лв.
● БЪЛГАРСКА КОЛЕКЦИЯ - 3 събития 25 лв.



Снимка на Деня

Щрихи от Плевен