Избрани Новини
Дейвид Дейвис: Brexit ще бъде факт до март 2019 година
13-03-2017, 13:19
Снимка:pixabay
Автор:Дани Стоянов
Още по Темата:Юнкер обяви развитието на ЕС след Brexit
Юнкер: Brexit ще отнеме повече от 2 години
Великобритания изготвя план, ако не постигне споразумение с ЕС за Брекзит
След обсъждане и гласуване депутатите от Камарата на общините ще вземат решение за времето, когато ще бъде задействан член 50 от Лисабонския договор
Великобритания официално ще бъде извън Европейския съюз до март 2019 година, заяви в неделно интервю за Би Би Си Дейвид Дейвис – британският държавен секретар, отговарящ за преговорите с ЕС за „Брекзит“. Дейвис също така потвърди, че премиерът Тереза Мей ще активира до края на настоящия месец член 50 от Европейския договор, стартиращ официално механизма по развода с ЕС, но на този етап все още не може да посочи конкретна дата.
"Ние ще напуснем Европейския съюз през март 2019 година", заяви той, въпреки че в същото време призна, че може да има някои преходни споразумения. Дейвид Дейвис отбеляза, че британското правителство работи върху „извънреден план“, в случай че не може да бъде постигнато споразумение с ЕС относно „Беркзит“. Според него гражданските права във Великобритания и Европа ще бъдат „първото нещо“, което ще бъде дискутирано след стартирането на преговорите.
„Ще има много възможности за британския парламент да обсъди нашите преговори за ново партньорство с ЕС и да повлияе на изхода на тези преговори, посочи той в интервю за вестник Telegraph. Ние сме напълно решени да запазим правния статут в нашата страна на гражданите на ЕС, които допринасят много за нашата икономика и общество. Но ние също така имаме дълг към гражданите на Великобритания, живеещи в ЕС. Логично е да бъдат дадени гаранции на всички тях по едно и също време и по един и същи начин, като е необходимо, разбира се, да се действа реципрочно с нашите колеги от Европейския съюз“, отбеляза Дейвис.
Днес Камарата на общините ще обсъжда отново законопроекта за „Брекзит“, след като горната Камара на Лордовете не се съобрази с правителството, настоявайки за по-голяма защита на гражданите на ЕС, живеещи в Обединеното кралство и че британският парламент ще има „смислено право на глас“ по отношение на окончателните условия по споразумението за развода. Ако законопроектът бъде одобрен, вероятно ще се появят спекулации, че член 50 от Лисабонския договор може да бъде задействан дори още от утре (14-и март).
След обсъждане и гласуване депутатите от Камарата на общините ще вземат съдбовно решение за времето, когато може да бъде задействан член 50 от Лисабонския договор за стартиране на преговорите за Брекзит.
Камарата на лордовете одобри две поправки – за гарантиране правата на гражданите на ЕС на Острова и за правото на парламента да гласува заключителното споразумение по Брекзит. Ако обаче, както при първото гласуване в Камарата на общините, някои от разбунтувалите се консерватори се въздържат от подкрепа за поправките, проектозаконът ще бъде одобрен, и при съгласие и на Камарата на лордовете Тереза Мей ще получи така необходимия закон за стартиране на процедурата по Брекзит.
Топ Новини