Избрани Новини
Симеонов: Казусът около "Калиакра" е кошмар
09-08-2017, 09:14
Снимка:bnt.bg/кадър
Автор:Дани Стоянов
Още по Темата:Борисов и Димов: Искаме да намерим отговорно и балансирано решение за "Калиакра"
ВАП проверява заповедите на МОСВ за казуса "Калиакра"
Борисов организира среща на заинтересованите страни по казуса „Калиакра”
Държавата се бори с държавата
В много случаи държавните институции се борят срещу други държавни институции. Това заяви в ефира на БНТ вицепремиерът Валери Симеонов. Като пример той илюстрира случаи по морето, където Националната агенция по приходите издава актове за нарушения на заведения по Черноморието, но административният съд ги отменя. Въпреки това той похвали ангажираността на „над 20 институции“, които работят по откриването на нарушения по Черноморието.
По казуса около Калиакра вицепремиерът заяви, че държавата е в безизходица. Той сравни казуса около Калиакра с кошмар, защото „спасение няма“ и защото след него ще се появят други подобни казуси - около Балчик, Рила, Банско, Пирин и Странджа. "Това е някакво дежа вю - птиците почти навсякъде присъстват като унищожители на поминъка на хората в региона. Опитваме се да защитим всички интереси, но е невъзможно", добави Симеонов.
Той се обяви стопаните, чиито земи попаднат в границите на НАТУРА 2000, да бъдат компенсирани по някакъв начин от държавата. Той допълни, че по-малко от 1/3 от земите край Калиакра са частни, и подчерта, че решението на Европейския съд е окончателно и държавата или трябва да се съобрази, или да плати големи глоби.
"Протестиращите бяха провокирани от липсата на информация. 1/3 от териториите са частни, но държавата трябва да обезщети собствениците по някакъв начин. Във всеки случай масовите протести не бяха обосновани, защото бяха прибързани. Оправдавам министър Димов, защото той бяга пред вятъра. Вече сме осъдени и може да ни наложат сериозни санкции. И след две години да приемем заповедта, решението на съда си остава", каза още вицепремиерът.
Валери Симеонов отбеляза, че промени по границите на НАТУРА 2000 не могат да се правят, но въпросът е как те са определени. Според него в казуса са замесени икономически интереси, представлявани от природозащитни организации, а не мнение на специалисти. Той подчерта, че макар през 2007 г. да са определени граници на защитената територия, още същата година те са нарушени, което е предизвикало и реакция от Европейската комисия.
Симеонов заяви, че няма да гласува отдаването на северния бургаски плаж на концесия, защото процедурата е опорочена и ще се отдаде на група, близка до т.нар. Маргини.
Топ Новини