Парк "Врана" - пътуване в историята ни (снимки)

Животът

13-08-2017, 06:40

Снимка:

park-vrana.com

Автор:

Мила Иванова

Всичко от Автора

Още по Темата:

Софийският зоопарк с нова атракция

Парк-музей "Врана" е с над 100 годишна история

Парк-музей "Врана" е един от най-любопитните паркове в София и се намира на 11 км от идеалния център на града. Площта, на която е разположен, е приблизително 1000 декара. От 2013 г. мястото, което събира история и природа в едно, е отворено и за посетители.

Парк "Врана" е с над 100 годишна история и не отстъпва по живопис пред европейските пейзажни паркове, създадени през XIX в. Любопитен факт за парка е, че винаги е бил собственост на управниците на града. В края на XIXв. Цар Фердинанд I започва да закупува земите, на които и до сега се намира произведението на парковото изкуство.


Фердинанд е бил известен ботаник, включително и орнитолог. От там идва и името на парка. Историята разказва, че когато е построена сградата той е казал, че първата птица, която кацне на нея ще даде името на парка. Всъщност името на парка идва от птицата врана.

На територията на парка, който е една своеобразна ботаническа градина са описани 821 дървесни, храстови и тревисти видове. Вече много от тези видове се срещат и на територията на целия град, но тогава те са били внасяни от цял свят. Тогава не е имало такива декоративни разсадници.
Пътеките на парка водят до различни части от историята ни.


"Непосредствено до езерото с лилиите е алпинеумът "Даалем", както и вторият гроб на цар Борис. А къщичката, пред която се намираме е била построена и предвидена за монасите, които да обслужват параклиса с тленните останки. При комунистическата власт, паркът Врана и дворецът са били използвани за резиденция на тогавашните управляващи, но Георги Димитров е отказвал да спи в двореца и е спял, когато е идвал тук в тази къщичка. Така тя остава като къщичката на Георги Димитров", разказва Милена Васева, директор на ОП "Паркове и градски градини", цитирана от БНТ.


На територията на парка все още има и диви животни - язовци, лисици, белки, златки, затова и достъпът за граждани не е напълно свободен. Мястото е подходящо за културно-познавателен отдих, който не предвижда каране на колело, пикник или свободна разходка на домашни любимци. Тютюнопушенето също не е позволено.