Избрани Новини
Италианци възстановяват древния Виа Eгнация от Солун до Кавала
19-08-2017, 06:00
Снимка:bg.wikipedia.org
Автор:bulgariautre
Още по Темата:Ключова среща между Борисов, Ципрас и Вучич в Солун (видео)
Захариева и Борисов взимат участие в среща на високо равнище в Солун
Стремежът е да се съживи историческият маршрут от Солун до Кавала
Група италиански изследователи и студенти са решили да прекосят древния Егнатия Одос (Вия Игнация) от Солун до Кавала в опит да съживят древния търговски път. Възнамеряват да го съживят като пешеходна пътека, която да представя пътя на цивилизацията от Дуръс до Константинопол. Проектът се финансира от италианската НПО Fuorivia и университета IUAV di Venezia като опит отново да заживее втори живот историческия маршрут. Участник в проекта е Археологическият музей в Солун, тъй като градът е бил важен център на древния търговски път.
Днес, събота, 19 август, участниците тръгват по маршрута Солун – Кавала. Те ще го обикалят до 31-ви август, като ще следват курса на древната Егнатия. Пешеходната пътека ще има подходяща маркировка и информация за бъдещите посетители.
Виа Егнация (на латински: Via Egnatia, на гръцки: Εγνατία Οδός, Егнатия Одос) е сред най-известните военни пътища, построен от древните римляни през 145 г. пр.н.е., който е продължение на Виа Апия (Via Appia) отвъд Адриатическо море, в Гърция.
Пътят минава през Македония и Тракия и стига до Мала Азия, където се съединява с персийския Царски път, известен още от времето на Кир Велики и Дарий I. Виа Егнация минава по самия бряг на Егейско и Мраморно море, тоест южните брегове на Тракия и свързва Рим с източните провинции на империята.
Днес в Гърция Егнатия Одос се нарича магистралата, свързваща Дедеагач (Александруполи) на Егейско море с Игуменица на Йонийско море.
Тя е по позната от текста на Страбон:
"От Аполония до Македония се пътува по Егнациевия път, на изток; той е измерен с римски мили и белязан с колони чак до Кипсела398 и реката Хеброс399 – разстояние от петстотин тридесет и пет мили. Ако човек пресметне, както го правят повечето, това ще да е четири хиляди двеста и осемдесет стадия, но ако смяташ като Полибий, който добавя два плетъра, което е една трета стадий към всеки осем стадия, трябва да се добавят сто седемдесет и осем стадия – третината от броя на милите. И се получава така, че пътниците от Аполония и от Епидамн се срещат на равно разстояние от двете места на същия път400. Прочие, макар пътят като цяло да се нарича Егнациевия път, първата му част се нарича Пътя до Кандавия, илирийска планина, и минава през Лихнидос401, град, и Пюлон, място на пътя, което бележи границата между илирийската земя и Македония. От Пюлон пътят продължава до Барнунт402 през Хераклея403 и земята на линкестите и на еордите до Едеса404 и Пела405 чак до Тесалоникея406; а дължината на този път, според Полибий, е двеста шестдесет и седем". (Страбон, География, кн.7-7, 4) превод от поредицата „Антични автори към изворите за Тракия и траките“