Избрани Новини
Изложба „Будителите на Добруджа”
30-10-2017, 10:09
Снимка:Регионална библиотека „Дора Габе”
Автор:dobrichutre.bg
Още по Темата:С тържествен концерт Кюстендил чества Деня на народните будители
В Регионална библиотека „Дора Габе”
В навечерието на 1 ноември – Ден на народните будители, Регионална библиотека „Дора Габе” организира изложба на библиотечни документи „Будителите на Добруджа”, посветена на 160 г. от рождението на Райко Цончев, родолюбец и дарител и 150 г. от рождението на свещеник Павел Атанасов, фолклорист от Добруджа. Експозицията, посветена на двамата добруджански народни будители съдържа: книги, сборници, периодични издания, фотографии, архивни документи от фонда на Сектор Краезнание на библиотеката.
В изложбата са намерили място множество документи, свързани с живота и делото на свещеник Павел Атанасов и Райко Цончев. Представени са книгите на Любен Бешков - „Добруджа през вековете”, „Добруджанци в науката, изкуството и културата”; на Атанас Пеев - „Отец Павел Атанасов - добруджанец с възрожденски дух”, Забравени страници”, „Добруджанци се смеят”, „Сродени с Добруджа”, „Личности и събития”; на Йордан Дачев - „Добруджа възпява себе си”, „Личности”, „Влогове” и др. Интерес представляват произведенията на отец Павел Атанасов - „Текли са девет чешми” от 1955 г., с включени добруджански народни песни, събрани, преработени и оформени от него ; „Народностни материали за Добруджа”, ръкописа „Из историята на Добруджа”. Представени са и документи, дарени от дъщеря му Иванка Попова – спомени на баща ѝ, свързани с Добруджа, както и нейни спомени.
Празникът на народните будители за първи път се чества на 1 ноември 1909 г. в Пловдив. През 1945 г. е забранен и от 1992 г. отново се възражда като официален празник на България. За първи път в Добрич и Добруджа, Денят на народните будители е отпразнуван на 1 ноември 1940 година. Добричката учителка Блага Александрова произнася реч след молебена пред гражданството и учащата се младеж в Добрич.
Свещеник Павел Стоянов Атанасов е виден краевед, фолклорист и общественик. Роден е на 30 ноември 1867 г. в село Ези бей (Паскалево, Добричко). Завършва III-ти прогимназиален клас в добричкото българско училище при даскал Стамат Миров. От 1885 до 1899 г. обикаля добруджанските села като учител и тогава, а и по-късно като свещеник основава навсякъде училища, читалища и самодейни младежки театрални трупи. През 1899 г. е ръкоположен за свещеник в родното си село. Още през първите си учителски години започва да събира из добруджанските села и да записва народни песни, хора, поговорки, гатанки и други фолклорни материали. През 1955 година е удостоен със званието „Заслужил деятел на народното изкуство”. Дядо Павел умира на 10 юли 1960 година. От 2000 г. Дружеството на краеведите в Добрич носи името „Отец Павел Атанасов”.
Райко Цончев Райков е най-големият дарител и благодетел на Добруджа. Роден на 1 ноември 1857 г. в град Елена, а по-късно се преселва със семейството си в Хаджиоглу Пазарджик (Добрич). Учи в училището при църквата „Света Троица”. Райко Цончев развива разнообразна търговска дейност, банкерство, както и активна обществена дейност: два мандата е общински съветник, член на църковното настоятелство на църквата „Света Троица”, член на Строителната комисия за изграждане на новата сграда на същата църква. Райко Цончев прави много дарения. На 21 февруари 1905 г. подарява 30 000 златни лева на Добричкия общински съвет за построяването на класното училище , на църквата „Света Троица” в Добрич дарява 5 000 златни лева. Още през 1907 г. Добричкият общински съвет преименува улица на неговото име, а през 1909 г. - и Добричката мъжка прогимназия. Днес Частна профилирана гимназия по туризъм и предприемачество носи името „Райко Цончев”.
Изложбата може да бъде разгледана от 30 октомври до 17 ноември 2017 г. във фоайето на Регионална библиотека „Дора Габе” в Добрич.
Топ Новини