Избрани Новини
Папа Франциск обяви своите десет съвета за щастлив живот
07-09-2014, 18:06
Автор:Michelle Gerado, Фейсбук
Още по Темата:Папа Франциск: Комунистите откраднаха същността на християнството
За някои от съветите папата казва, че е използвал личните си преживявания
Преди броени дни Папа Франциск отбеляза 500 дни на ватиканския престол. Точно това бе поводът в специално интервю за приложението "Viva" на влиятелния аржентински всекидневник "Clarin" Светият отец да обяви своите десет съвета за щастлив живот. В тях понтификът призовава хората по целия свят да изключват телевизора си, за да общуват повече, да не завиждат и злословят, да уважават религията на другия, както и да освободят неделите си, за да ги прекарват със своето семейство. "Въпреки че много родители работят неуморно дълги часове, за да издържат фамилията си, те трябва да отделят време да играят с децата си. Работното време усложнява това, но трябва да го правят", съветва папата."Нуждата да злословите по адрес на другите показва ниско самочувствие", подчертава той и предупреждава, че ако младите хора "нямат никакви добри възможности, те ще попаднат в плен на наркотиците". Освен че призовава хората да бъдат щедри, Папа Франциск ги приканва и да се борят за мира. За някои от съветите папата казва, че е използвал личните си преживявания, особено от времето, когато е преподавал литература в родината си. Главата на Римокатолическата църква признава и че е е решен да посети колкото може по-голяма част от света. Ватикана дори вече потвърди датите за втората му обиколка в Азия - едноседмична визита от 12 до 19 януари в Шри Ланка и Филипините. Ето и 10-те папски съвета за щастие.
1. Живей и остави другите да живеят.
Всеки трябва да се ръководи от този принцип, който е парафраза на Римската сентенция: "Върви напред и остави другите да правят същото."
2. Раздавай се.
Давай от себе си на другите. Ако се затвориш в себе си, рискуваш да станеш егоцентрик. И застоялата вода лесно става блато.
3. Живей спокойно.
Тук папата напомня и дава за пример главния герой - Гаучо Дон Секунда Сомбра, от роман на Рикардо Гиралдес. В края на живота си той прави своята равносметка и казва, че като младеж бил поток, пълен с камъни, които носел със себе си; в зряла възраст - бързей; а на старини - все още се движи, но бавно като езеро. Папата акцентира върху последното сравнение с гладкото езеро. "Способността да се движиш с доброта и смирение е спокойствието в живота", коментира той.
4. Отделяй свободно време.
"Удоволствията от изкуството, литературата и играта с децата са загубени", констатира светият отец. "Потребителството ни доведе до притеснителната загуба на здравословна култура в употребата на свободното време. Когато сте на масата, по-добре е да угасите телевизора, защото той пречи на общуването между сътрапезниците", предупреждава папата.
5. Направи неделята празник.
"Работещите трябва да правят всичко възможно да са свободни в неделя, защото този ден е време за семейството", обяснява папата.
6. Бъди креативен с младите хора.
Трябва да сме изобретателни с младите хора. Ако нямат възможности, те ще се обърнат към наркотиците и ще бъдат по-склонни да посягат на живота си. "Не е достатъчно да им дадем храна. Достойнството идва, когато сам можеш да занесеш храна у дома, спечелена със собствен труд".
7. Уважавай природата и се грижи за нея.
Разрухата на околната среда е едно от най-големите предизвикателства, с които се сблъскваме. "Човечеството не извършва ли самоубийство с безразборното и тиранично използване на природата?''. На този основен въпрос трябва да намерим отговор и разрешение.
8. Бъди позитивен.
Натрапчивите мисли за чуждите недостатъци не ни позволяват да градим собственото си самоуважение. "Нуждата да се злослови по адрес на другите показва ниска степен на самоуважение. С други думи, чувствам се такова нищожество, че вместо да усъвършенствам ближните си търся как да ги принизя. Здравомислещо е да се отхвърлят бързо отрицателните неща".
9. Уважавай вярата на другите.
"Можем да вдъхновим останалите чрез даване на пример, така че заедно да израстваме, като комуникираме помежду си. Най-лошото е религиозното проповядване, което парализира: "Говоря ти, за да те убедя". Не. Всеки човек участва в диалога от позицията на собствената си идентичност. Църквата израства чрез привлекателността си, не чрез проповядването".
10. Търси мира.
"Живеем във време на много войни, че призивът за мир трябва да се изкрещи. Мирът понякога създава впечатление, че е нещо тихо. Но той никога не е - мирът е винаги активен и динамичен", обяснява папа Франциск.
Топ Новини