Това сме ние: добри, лоши, работливи, мързеливи, бедни, богати... (СНИМКИ)

Каталог за България се разпространява в ЕК в отговор на евростраховете

"Ние сме 7,3 милиона. Не сме много, за да се плашите. Не сме и малко, за да не ни забелязвате. Добри и лоши, умни и необразовани, възпитани и хулигани, работливи и мързеливи, богати и бедни. Нищо изненадващо, защото така е навсякъде по света".

Така започва представянето на България в каталог, който се разпространява сред евродепутати в Брюксел и в Европейската комисия.

Нетрадиционното представяне на страната ни носи името на проект "България – това съм аз!".

От непретенциозните си, но и в същото време елегантни страници каталогът отправя послание към тези, в чийто ръце ще попадне, с думите: "Няма народ, който да е изтъкан само от добродетели, но хубавото е, че навсякъде по света добрите и работливите са повече от мръсниците и мързеливите. Или поне се надяваме да е така. И България не прави изключение".

Каталогът е издаден без финансиране от роднити институции, програми или спонсори, а с помощта на българи с различни професии.

Изданието се различава от стандартните рекламни материали за България, защото в него няма тракийски съкровища, стари манастири, природни забележителности, курорти, известни личности. Все неща, с които можем да се гордеем, но които отдавна не са водещи при формирането на образа на страната ни в съзнанието и в страховете на западняка.

Него го плашат не с Рилския манастир или маската на Севт, а с българите и битието им.

Затова в каталога се разказват историите на различни българи – розоберачка от Стрелча, която държи и ключа от съседната тракийска могила. Бивш пилот, който отглежда в Родопите древната пшеница спелт. Хората от едно село с тяхната философия за живота и проблемите им. Страниците разказват и за млади архитекти, които искат да променят средата, в която живеем и за младеж, който обича традициите, но не се разделя с интернет.

"Това са хората не от лъскавите реклами, а тези, които са в основите на България", отбелязват авторите на каталога.

"По който и път да тръгнете, ще ги срещнете. Без предварителни уговорки, грим и сценарий. Не е нужно да ги харесвате. Опитайте се да ги разберете", се посочва в изданието, което първи получиха депутатите от Великобритания и Холандия, едни от най-яростните противници на отпадането на режима за гастарбайтерите ни, както и за членството ни в Шенгенската зона.