Избрани Новини
Ще остане ли неунищожена земя на Калиакра?
18-10-2013, 10:21
Снимка:БДЗП
Автор:dobrich.utre.bg
Още по Темата:За 10-та година Община Каварна финансира разкопки при нос Калиакра
Брюксел ни съди за перките на Калиакра
Цонко Цонев: Природните условия позволяват ветрогенератори край Калиакра
От БДЗП алармират за навлизане на тежки машини в защитени зони
Българското дружество за защита на птиците алармира за мащабно унищожаване на степни местообитания и земеделски земи в защитена зона „Калиакра”.
Само 2 седмици след изявлението на Министър Михайлова, че заради наказателна процедура за защитена зона „Калиакра” България ще бъде изправена пред Европейския съд на справедливостта, екип на БДЗП документира мащабно унищожаване на степни местообитания и земеделски земи в защитена зона „Калиакра”.
Над 200 декара са изорани с тежки машини и на места е премахнат напълно почвения слой. Това са случва в едни от последните запазени степи в България, с които в миналото е била покрита Добруджа. Районът все още привлича много туристи, особено на пролет, когато степта се покрива с цветя, съобщават от БДЗП.
Унищожено е приоритетно и строго защитено местообитание „Понто-сарматски степи”, което е вече силно засегнато заради изградени ветропаркове и голф игрища. То, както и околните земеделски земи, са гнездови територии на приоритетни за опазване видове като дебелоклюна чучулига, полска бъбрица, черночела сврачка, както и ловни територии за вечерната ветрушка, белоопашатия мишелов и бухала – всички обект на опазване в защитената зона.
На тази територия има инвестицинен интерес още от края на 2007 г., като през годините интересите са променяни – от ваканционен комплекс с голф, през жилищно и ваканционно строителство, фотоволтаичен парк и овощни градини. Имотите са раздробявани на части, променяно е редназначението на земите и са подавани отделни инвестиционни предложения с най-вероятната цел да се избегне една обща оценка, която би показала реалните мащаби на въздействие върху природата в защитената зона, заявяват от БДЗП.
Наличието на тежка строителна техника кара природозащитниците да се запитат какво точно ще се изгражда на разрушената територия и необходима ли е такава техника за създаването на овощни градини, каквито са последните известни на нас одобрени инвестиционни проекти.
БДЗП е подало сигнал до Министъра на околната среда и водите с копие до Европейската Комисия с надеждата този път да има предприети наистина ефективни и бързи действия за опазване на защитената зона.
Топ Новини