Избрани Новини
Създадоха убийци на раковите клетки
04-02-2014, 08:30
Автор:BurgasUtre.bg
Още по Темата:Ядете плодовете необелени - дебне ви рак
Уникален BG апарат сварява туморите на меките тъкани?
Зеленият чай свива и убива туморите
За първи път в Пловдив: Обучават студенти да създават продукт за лечение и диагностика на тумори
Американски учени твърдят, че туморите се разпадат
Американски учени създадоха наночастици, които убиват раковите клетки. Те могат да се движат в кръвоносната система и атакуват смъртоносно туморните образувания. Откритието е на учени от американския университет "Корнел". Те успели за прикачат към микроскопични сфери протеини, сред които и такъв, който убива рака и е известен като Trail. Когато тези наночастици се инжектират в кръвта, те се прилепват към белите кръвни телца.
Пред списание "Proceedings of the National Academy of Sciences", водещият на екипа проф.Майкъл Кинг обяснява, как тези "лепкави топчета" могат да унищожават туморни клетки и да пречат на рака да се разпространява.
Според професор Кинг само два часа след инжектирането на сферите в кръвоносната система на мишки и на хора туморните клетки буквално се разпадат. Оценката на професора е, че наночастиците може да се прилагат при пациенти с много агресивни форми на рак, както и преди хирургическа намеса или радиотерапия, когато има вероятност за отделяне на туморни клетки.
Би Би Си припомня, че най-опасната и смъртоносна фаза от развиването на заболяването е, когато туморът се разпространи из тялото. Учените твърдят, че резултатите им са "драматични", но и че "има още много работа да се свърши".
Един от най-важните фактори за оценката на това колко време му остава на човек, диагностициран с рак, е дали туморът се разпространява и образува метастази. "Около 90% от смъртните случаи са свързани с разсейки", допълва водещият на екипа проф. Майкъл Кинг, според когото не става дума за някакво минимално намаляване на раковите клетки.
Тестове са показали, че във вихъра на кръвните потоци левкоцитите ще се ударят във всяка ракова клетка, която се е отделила от основния тумор и опитва да се разпространи по тази мрежа. Контактът с Trail протеина предизвиква смъртта на такава клетка.
Екипът посочва, че не са регистрирали вторични ефекти върху имунната система или увреждане на други кръвни телца или стените на съдовете, но предупреждава, че са нужни още няколко сериозни постижения преди да може откритието им да стигне до пациентите.
източник: ehograf.info