Ботев с първа загуба от Литекс

Канарите бяха разгромени с 3:0 в Ловеч

Ботев Пловдив загуби 0:3 гостуването си на Литекс в 38-ия кръг на първенството. Загубата бе първа за „канарчетата” от този противник след завръщането на отбора в елита на българския футбол.

Домакините взеха аванс от два гола преди почивката с попадения на Симеон Славчев и Джордан, а след почивката колумбийският нападател оформи крайния резултат с второто си попадение в мача.

След наказания от по два мача в редиците на пловдивчани се завърнаха Сивард Спрокел и Веселин Минев. Двамата заеха местата на Серджан Лукин и Йордан Христов, които получиха почивка от треньорския щаб. Защитата на Ботев в Ловеч допълниха Филип Филипов и Алесандру Бенга.

В халфовата линия започнаха Томаш Иршак, Георги Сърмов и Абел Анисе, по фланговете – Вандер Виейра и Ромарио Кортзорг, а на върха на атаката Юнес Хамза.

Именно тунизийският нападател на Ботев можеше да открие резултата още във втората минута, когато бе изведен сам срещу вратаря на Литекс, но страничния съдия ликвидира опасността с несъществуваща засада.

В 5-ата минута, след центриране в наказателното поле пред Стаховяк, Васил Божиков стреля с глава над вратата от непосредствена близост.

Две минути по-късно, след ново центриране, този път от корнер, Симеон Славчев бе оставен непокрит и националът на България откри резултата с глава – 1:0.

В 21-ата минута грешка в „жълто-черната” защита позволи на Джордан да шутира от границата на наказателното поле и Адам Стаховяк спаси.

В 25-ата Юнес Хамза можеше за изравни след центриране на Вандер от фаул, но „деветката” не засече добре топката и тя излезе в аут.

В ответната атака крилото на Литекс Асприля си освободи позиция за стрелба, а Стаховяк отново се намеси добре и спаси.

В 39-ата минута обаче полският страж на „канарчетата” бе безпомощен, след като Джордан се освободи от защитата и с мощен удар изпрати топката в горния ляв ъгъл за 2:0.

След почивката интересните ситуации пред двете врати бяха твърде малко, а домакините успяха да увеличат аванса си още при първата от тях.

В 68-ата минута Момчил Цветанов получи топката по левия фланг и с едно докосване я центрира успоредно по тревата към Джордан, който я изпрати в долния ляв ъгъл за 3:0.

Малко по-късно Вандер вкара топката в мрежата на Литекс, но секунди по-рано главният съдия бе отсъдил нарушение срещу Луис Педро пред наказателното поле. Фаулът бе изпълнен от Хамза, чийто удар обаче срещна стената.

До края на мача двата отбора не стигнаха до чисти ситуации пред вратите, с изключение на разбъркване в полето на Литекс в последната минута, от което Хамза не успя да се възползва.

ЛИТЕКС: Илко Пиргов, Страхил Попов, Илия Миланов, Николай Бодуров, Васил Божиков, Джемал Берберович, Симеон Славчев, Румен Руменов (88-Александър Цветков), Момчил Цветанов (85-Иван Горанов), Асприля, Джордан

БОТЕВ: Адам Стаховяк, Филип Филипов, Алесандру Бенга, Сивард Спрокел, Веселин Минев, Томаш Иршак (56-Луис Педро), Георги Сърмов, Абел Анисе (46-Мариян Огнянов), Ромарио Кортзорг (73-Иван Цветков), Вандер Виейра, Юнес Хамза

Съдия: Цветан Кръстев

Жълти картони: Попов (Литекс); Хамза, Ромарио, Сърмов (Ботев)

Голмайстори: 1:0 Славчев (7) 2:0 Джордан (39) 3:0 Джордан (68)