Апелативният съд отличник по бързина и качество на правораздаване


„В перспектива Апелативните съдилища трябва да се превърнат според мен в малки върховни съдилища за района, в който правораздават. Внесли сме предложения в тази насока“, заяви председателят на Върховния касационен съд проф. Лазар Груев пред съдиите от Апелативен район – Бургас при гостуването му на отчетното събрание на Апелативен съд - Бургас. ВКС трябва да се занимава предимно с тълкувателна дейност и уеднаквяване на практиката, посочи председателят му. Така апелативните съдилища ще се превърнат в последна инстанция за голямата част от делата, като основната правораздавателна дейност се осъществява в окръжните и районните съдилища.
Проф. Груев обърна внимание, че въпросът за прекрояване на съдебната карта на страната е много по-сложен и не може да се решава по броя на делата и на съдиите. В един съдебен район това са проблеми свързани с демографията, с дейността на МВР, на нотариата и други. „Аз ще отстоявам съществуването на съда в Малко Търново и в подобни населени места, защото те всъщност са държавата“, каза председателят на ВКС. Той поздрави съдиите от Апелативен съд – Бургас и неговия съдебен район за добрата работа през 2013 г.
Апелативен съд – Бургас отчита 96% свършени в тримесечен срок дела през 2013 г. Този резултат показва трайна тенденция към постигната бързина в правораздавателната дейност на съда. Пред него са образувани през миналата година 1034 дела, като за последните три години постъплението бележи ръст от 12%.
В наказателното отделение на Апелативен съд – Бургас са били образувани 244 дела през 2013 г., а са приключени 241 броя. В тримесечен срок са свършили 90% от тях. Въззивният съд е отменил изцяло 19 присъди на окръжните съдилища в съдебния район, което представлява 18,3% спрямо решените от него дела. Изменени са съдебните актове по 29 присъди на първоинстанционните съдилища, което означава 28% от общо решените дела. Потвърдени са 56 присъди на окръжните съдилища или 54% спрямо решените от апелативния съд дела.
Върховният касационен съд е потвърдил през миналата година 40 обжалвани съдебни актове на Апелативен съд – Бургас, изменил е други 11 броя и отменил тези по 13 дела.
Пред гражданското отделение на Апелативен съд – Бургас са постъпили през 2013 г. за разглеждане 398 граждански дела, което е с 3,4% повече от предходната година. Свършени са общо 406 въззивни граждански дела, като в тримесечен срок са решени 97% от тях. Значително е увеличен броят на постъпилите искове по Закона за задълженията и договорите, откъдето идва и нарасналият брой на въззивните граждански дела. Запазва се броят на въззивните граждански дела с предмет по Гражданско-процесуалния кодекс, Семейния кодекс, Закон за отнемане в полза на държавата на имущество придобито от престъпна дейност, Закон за отговорността на държавата и общините за вреди, по Кодекса за застраховане и Закона за собствеността. В търговското отделение на Апелативен съд – Бургас са образувани през миналата година 392 търговски дела, които представляват 8% повече от тези за 2012 г. Съдиите са свършили общо 390 търговски дела, а в тримесечен срок са приключили 99% от тях. В отчета на съда се посочва, че подобно на предходната година, най-голям е броят на делата за уреждане на последиците от неизпълнение на сключени между страните търговски договори и с предмет облигационни спорове, дела за присъждане на неустойки за неизпълнение и лошо изпълнение, включително по лизингови договори и договори с обществени поръчки и други.
Значителен ръст бележат през 2013 г. делата за несъстоятелност и съпътстващите ги искове за попълване на масата на несъстоятелност, които представляват 19% при 12% от въззивните търговски дела за 2012 г.
През изминалата година в съдилищата от Бургаския апелативен район са постъпили общо 51 730 дела. От тях на Окръжен съд – Бургас са 4447дела, на Окръжен съд – Сливен – 1508 броя, и на Окръжен съд – Ямбол – 1051 дела.
Анализът на Апелативен съд – Бургас обръща внимание, че 51% от общо 305 свършени от окръжните съдилища първоинстанционни наказателни дела от общ характер, са приключили със споразумения, и това показва, че този нов институт за наказателно процесуалното право се е наложил в практиката и е удачна форма. Преобладават одобрените споразумения за транспортни престъпления, против стопанството, собствеността, личността, данъчната, финансовата и осигурителната система, дейността на държавните органи и обществените организации.
„Бързият процес е справедлив, защото наказателната репресия се реализира в съкратени срокове, непосредствено след извършване на престъплението и деецът е осъден. Докато при конвенционалното разглеждане на наказателните дела, особено по тези с фактическа и правна сложност, наказателният процес се проточва във времето, често над допустимия „разумен срок“ и се губи ефекта от санкцията“, коментира в отчета председателят на Апелативен съд – Бургас Яни Бахчеванов. Той отбелязва, че обществото не възприема еднозначно този вид процес, предвид ниския размер на санкция. „Напълно неоснователно неблагоприятните последици се фокусират върху съдията, който е длъжен да приложи точно закона“, посочва председателят на Апелативен съд – Бургас.
През миналата година Апелативен съд – Бургас е извършил съвместно със съдилищата от региона множество обобщавания и анализи по актуални въпроси, свързани с правораздаването. По инициатива на Апелативен съд – Бургас е проведена работна среща със съдиите от окръжните съдилища за обобщаване и уеднаквяване на практиката по теми от наказателното и гражданското правораздаване.