Избрани Новини
Може гръцкият и турският газ да ни спасят от Русия?
04-06-2014, 16:43
Автор:Пенко Тодоров
Още по Темата:Русия и Украйна не се споразумяха за цената на газа
Голям страх! Страх ги е от дебат за енергетиката
Борисов: По време на предизборната кампания чух 10 лъжи на тема енергетика
Притеснени сме от случващото се в „Енергетика” и укриването на отчетите на НЕК
Реформаторите: Целта на Кремъл е пълни права върху българската енергетика
Изграждането на интерконектори със съседните ни държави ще намали енергийната зависимост на България, смята президентът Росен Плевнелиев
Крайно време е да бъдат реализирани проектите за интерконекторни връзки със съседните на България държави, които да намалят енергийната й независимост. Тази твърда позиция изложи днес българският държавен глава Росен Плевнелиев в полската столица Вършава където в момента текат срещи между държавните и правителствените ръководители от Централна и Източна Европа и президента на САЩ Барак Обама.
"Отдавна говорим, че търсим алтернативни доставчици на газ, крайно време е да положим усилия за това", допълни президентът и даде примери с Полша, Хърватия и Балтийските страни, които работят за ограничаване на енергийната си зависимост чрез изграждането на собствени терминали за втечнен газ, които ще осигуряват доставки от различни страни.
"Плаващ терминал за втечнен газ или стационарен в Гърция е работеща идея за България и региона и за нея трябва да се положат максимални усилия", заяви президентът и изрази надежда този проект да се осъществи.
Плевнелиев изрази мнение, че трябва да се ускори изграждането на газова връзка със Сърбия и с Румъния, което ще позволи свързаност съответно с Хърватия и с Полша. "Ето как по един много ефективен начин можем да получаваме газ от различни посоки", посочи президентът. По думите му обаче реализирането на газова връзка с Турция може "да реши проблема с диверсификацията" на трасетата за доставка на енергоресурси.
Българският държавен глава подчерта, че страната ни трябва да поеме ясни ангажименти за своята енергийна сигурност и диверсификация.
Президентът заяви още, че българските политици трябва да обяснят честно на гражданите, че в световен мащаб цените на енергията няма да се понижават. "Държавите полагат усилия да стартират национални програми за енергийна ефективност, това е пътят за решаване на проблема с високите цени на енергията генерално, които няма да спадат през следващите години. Като знаем това, трябва да помогнем на хората сметките им да намалеят чрез инвестиции в енергийна ефективност", напомни Росен Плевнелиев.
Държавният глава и президентът (1990-1997 г.) Желю Желев са сред гостите в сградата на полския Сейм за речта на президента на Република Полша Бронислав Коморовски по повод 25-годишнината от демократичните промени в Централна и Източна Европа.