Избрани Новини
Алфа Рисърч: Формира се дясноцентристка вълна, БСП губи подкрепа
11-07-2014, 08:04
Автор:Маргарита Колева
Още по Темата:Вече сме в хипотеза за избори, парламентът не може да работи
С нов лидер или не - изборите за БСП ще са катастрофални
Експерти: Пълна катастрофа, гаф, беше поведението на социолозите на тези евроизбори (видео)
На изборите ще има протестен вот срещу БСП и ДПС, които са отговорни за състоянието на държавата
Още от евровота започна дясноцентристка вълна. Партии, които са разположени в тази част от спектъра, включително ГЕРБ, Реформаторският блок, както и някои по-малки дясноцентристки формации, които все още нямат много сериозна подкрепа, привличат по-сериозна подкрепа от страна на симпатизантите си. Това каза пред Bulgariautre.bg Геновева Петрова, изп. директор на социологическа агенция Алфа Рисърч. Разбира се тепърва в началото на есента, когато започне кампанията, когато е ясно кои играчи под каква форма ще участват, ще стане ясно и колко действително подкрепа ще успеят да мобилизират за вота. Обратно на дясноцентристката мобилизация и вълна, има отлив на подкрепата за партиите, които са в лявата част от спектъра и по-специално БСП. Нейните привърженици, включително на евровота оттеглиха подкрепата си. Няма признаци към момента социалистите да успяват да възстановят загубеното доверие в собствените си избиратели. Така както се развиват събитията през последните седмици, БСП не дава индикации, че ще успее да възстанови подкрепата си. Разбира се ще видим какво ще се случи в хода на самата предизборна кампания, коментира политологът. Националистическият вот като цяло се представи слабо на евроизборите, но най- вероятно в следващия национален парламент отново ще има националистическа формация. Към този момент с по-големи шансове е Националният фронт за спасение на България (НФСБ), отколкото „Атака”, като разбира се при този тип вот никога няма гаранция дали няма да се променят нещата, защото той може много бързо да се мобилизира и преориентира от една посока в друга.
Геновева Петрова коментира още, че Реформаторският блок има много реалистични шансове да влезе в следващия български парламент. Що се отнася до „България без цензура” – там ситуацията е по-неясна. Имайки предвид резултатите от евровота, би трябвало да се смята, че имат шансове да влязат в парламента, но пък имайки предвид проблемите около компаниите, които са дали първоначална подкрепа за старта на този проект и потенциалните финансови затруднения на кампанията на „България без цензура”, ако нещата продължат да се разиват по този начин,тежестта на тази формация може да бъде по-ниска в сравнение с евроизборите. Към момента това са предположения, заяви Геновева Петрова. Тя коментира и предстоящата смяна на лидера на БСП. По принцип смяната на лидер в предизборна ситуация не е най-добрият ход, който би могла да направи една партия. От друга страна смяната на Сергей Станишев като лидер на БСП се очерта като наложителна още преди месеци. Съвсем закономерно е БСП да иска да съхрани и евентуално да възстанови част от изгубеното доверие. Разбира се много зависи как точно ще се случи тази смяна и кой ще бъде избран за лидер, защото не просто промяната и името са важни. Важна е промяната на начина, по който се ръководи БСП. И ако новото ръководство, новият лидер на БСП бъдат продължители на досегашния начин на водене на партията, аз лично не очаквам нещо позитивно да се случи на БСП в електорален план. Ако обаче успеят да изберат такъв лидер и такова ново ръковдство, което наистина да промени съществено нещата, тогава може би имат някакви шансове. При всички положения предизборната кампания ще бъде изключително трудна за социалистите.
Попитана как паниката около банките се отразява на политическия живот, Геновева Петрова отговори: „Аз не бих се съсредоточила само върху проблемите около банките. Повече от година откакто сегашното правителство е поело управлението, мнозинството от хората в България изразяват неудовлетвореност от начина, по който се развиват нещата и от начина, по който се управлява страната. Песимизмът е една доминираща нагласа вече повече от година. Въпреки оптимистичните послания, които се опитваха да отправят управляващите, факт е, че мнозинството от българските граждани не бяха доволни. И това беше тяхното субективно възприемане. Сега вече виждаме чисто обективните прояви на сериозните проблеми, които страната има. Банките са само едната страна от нещата. Виждаме, че се говори за дефицит здравеопазването, НЕК и т.н. Тоест поредица от проблеми, които няма как да произведат нещо добро, ако не се предприемат мерки за последователното им преодоляване, а не просто палиативни реакции, които да потушат за момент напрежението. Това наистина се отразява върху хората, но то се отразява като реакция в абсолютен отлив на доверие и към основните институции, които управляват, и към партиите, които са в управлението. От друга страна обаче това недоволство мобилизира известна форма на протестен вот и много голяма част от избирателите, които на последните избори не гласуваха – ситуацията и проблемите в момента ги мобилизират да гласуват срещу БСП и ДПС, които все пак носят основната отговорност за състоянието на държавата в момента. Кой ще успее да оползотвори този протестен вот – ще видим през есента“.
Топ Новини