Избрани Новини
Приемат актуализацията на бюджета на Здравната каса
04-08-2014, 07:21
Снимка:parliament.bg
Автор:Bulgariautre
Още по Темата:Плевнелиев: Без ревизия на бюджета, губим стотици милиони
Борисов: Ще гласуваме бюджета на Орешарски и Чобанов
Любен Татарски: Трябва актуализация на бюджета на НЗОК
Приеха да има актуализация на бюджета на НЗОК с 225 милиона лева
Ще трябва нова актуализация на бюджета на НЗОК през октомври или ноември
Необходима е актуализация на държавния бюджет и на бюджета на НЗОК
Икономисти: Няма да стане нищо фатално, ако бюджетът не бъде актуализиран
Искането за актуализация на бюджета не е приумица на ГЕРБ или президента
Очаква се днес депутатите да приемат на второ четене актуализацията на бюджета на Здравната каса
През изминалата седмица опозицията няколко пъти смени позицията си, като в крайна сметка, на консултациите при президента политическите сили се разбраха да увеличат парите, заложени за здраве с 225 милиона лева.
В дневния ред също така фигурират още две точки: актуализация на държавния бюджет и гласуване на предложение за извънредни правомощия на бъдещото служебно правителство.
Служебното правителство се очаква да бъде назначено на 6 август от президента Росен Плевнелиев, след като ГЕРБ, БСП и ДПС върнаха своите проучвателни мандати и отказаха да съставят правителство в рамките на това Народно събрание.
Според Българския лекарски съюз, ако депутатите не приемат на извънредното си заседание актуализация на бюджета на Здравната каса, парите в системата биха стигнали най-много до септември, т.е. тежка есен най-вече за пациентите. По думите на лекарите, това означава фалит на малки общински болници и задлъжняване на по-големите. Лекарският съюз изчислява, че и сега дълговете на болниците са над 400 милиона лева.
Според икономистите проблемите в здравеопазването са от години. По думите им, актуализацията е наложителна, защото болниците трябва да продължат да работят. Дори и с по-малко от поисканите средства.
Икономистите отчитат, че за здраве много пари се дават под масата и това също е от пороците на системата. Предложенията: държавата да плаща целите вноски на всички хора, които осигурява за своя сметка, за да влизат в хазната още 700-800 млн. лв. годишно. Да се събират вноските по-стриктно, да се обмисли добре как болниците да работят по-ефективно, а лекарите - да боравят с модерна техника.
Д-р Юлиан Йорданов, заместник-председател на Българския лекарски съюз отбеляза пред БНТ: Ще успокои системата, но, разбира се, това ще бъде нещо съвсем временно, а пък ние се нагледахме на временни решения и решения на парче в здравеопазването.
Проф. Митко Димитров, директор на Института за икономически изследвания на БАН: Разговорът не трябва да бъде дали утре ще гласуват. Трябва да бъде кой може да промени, да премахне дефектите на системата.
Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика: Актуализацията не решава проблем, тя просто го отлага, нищо повече.
Топ Новини