Созополският остров „Св. Кирик” пази пет древни храма

Мястото било сакрално за древните

Пет древни храма пази созополският остров „Свети Кирик и Юлита”. Ат някогашното им величие днес са останали само руини, но според археолозите дори и останките са достатъчни. До момента са проучени едва 4 дка от цялата площ на острова, които се оказали застроени с храмове, светилища и акрополи.

Останалите 79 дка със сигурност крият още ценни находки. Дълги години там работи екипът на археолога Кръстина Панайотова. Единият откритите храмове е от архаическата епоха, а друг е датиран от елинистическата. От двата храма са запазени изключително добре основите и част от стените. Археолозите са открили още и кръгъл храм "Толос", както и един олтар. Находките говорят, че целият остров е бил смятан за свещено и сакрално място. „Св. Кирик” е бил духовно средище с огромен храмов комплекс в продължение на 24 века. Първите храмове тук са построени през VI в. пр. Хр., а последните датират от края на XIX в., когато е била разрушена църквата "Св. Троица". Предполага се, че най-вероятно на острова се е намирал и Акрополът. Според Кръстина Панайотова през римската епоха е съществувало и светилище на тракийския Херос. През късната античност пък е имало християнска базилика с кръщелна. Археолозите са открили до основите на християнския храм и некропол. В него са били оставени богати дарове, включително златни, бронзови и сребърни накити.
Легендата за огромната статуя на бога Аполон вълнува най-много хората в Созопол. Археолозите обаче са скептични и не очакват да открият прословутата 13-метрова статуя на Аполон. Според хрониките на древноримските историци колосът отдавна е напуснал днешните български земи. Древните летописи разказват, че римският завоевател Марк Локул веднага след като превзел някогашната Аполония, свалил от острова бронзовата статуя и я отнесъл в Рим. Изображението на бога е било изложено на най-високото място - хълма Капитолия, но по-късно изчезнало и днес следите му са безвъзвратно изгубени. Съвременните историци предполагат, че красивата статуя на бог Аполон най-вероятно е била претопена през средните векове за оръжия, каквато съдба е сполетяла много от древните паметници.