1700 водолюбиви птици са преброени на язовир Копринка

От защитените видове там живеят корморан и черноврат гмурец

От 16-ти до 18-ти януари се проведе тазгодишното Среднозимно преброяване на влаголюбивите птици в България, съобщиха от екипа на „Зелени Балкани”.

Тази година на язовир Копринка са били преброени над 1700 водолюбиви птици от 18 вида и 23 вида грабливи, пойни и вранови птици. Най-многобройни са били зеленоглавите патици (над 1100), следвани от зимните бърнета (111) и лиските (105).

Отчетени са малко над 90 малки корморана - застрашен вид, който често бива бъркан с големия корморан и става жертва на бракониерски отстрел и незаслужено преследване.

Друг интересен вид, който е наблюдаван е черновратият гмурец, критично застрашен в България. По методика язовирът се отчита в съботен ден, но за съжаление тогава има засилено човешко присъствие на язовира - лодки, скутери и т.н., които безпокоят и гонят птиците.

Миналата година по същото време са отчетени малко над 1500 водолюбиви птици от 12 вида, като тогава обаче нивото на водата е било наполовина по-ниско. През 2013 г. водолюбивите птиците са още по-малко - едва 819 индивида от 11 вида.

Копринка е един от язовирите, който се следи в рамките на Националната система за биологично разнообразие. Той е един от обектите, който се отчита и в рамките на традиционните Среднозимни преброявания на водолюбивите птици, които обхващат хиляди водоеми в цяла Западна Палеарктика – Европа, Близкия Изток и Северна Африка.

От федерацията на природозащитните сдружения отчитат следните основни водоеми, включени в Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие: Шабла, Дуранкулак, Поморийско езеро, яз. Овчарица, яз. Копринка, яз. Жребчево, яз. Пясъчник, яз. Малко Шарково, Поморийско езеро, реките Тунджа и Марица, както и десетки малки водоеми. Гъста мъгла не е позволила отчитането на яз. Розов кладенец.

Отчетени са били общо над 61 000 индивида от 54 водолюбиви вида (патици, гъски, корморани, чапли, бърнета, лиски и т.н.), както и 67 вида дневни и нощни грабливи, пойни и вранови видове. Най-много от водолюбивите видове в отчетените водоеми са зеленоглави патици (над 25 000) и зимуващите лиски (над 11 000).

Малко повече от миналата година по същото време са зимуващите белочели и червеногуши гъски. В студени зими, когато водоемите на север от България замръзват, в страната ни се събират десетки хиляди големи белочели, сиви и червеногуши гъски.

Тази зима големи белочели и червеногуши гъски са наблюдавани основно в района на Шабла и Дуранкулак (над 5500 белочели и 2200 червеногуши гъски), а в Южна България са отчетени малко под 2000 големи белочели гъски, зимуващи на язовир Пясъчник, съобщават от „Зелени Балкани”.