Къртят Древна Сердика заради канализация

Пред погледите на минувачите седят напукани и наранени плочи от античната улица

Машини къртят камъни на сантиметри от уникални археологически паметници на културата от III-IV в. Работници безразборно изваждат от земята огромни плочи, по които преди 18 века са минавали римски легиони, за да стигнат до Древна Сердика.
Не, това не е нападение на хуните, а реконструкция на античния културно-исторически комплекс в центъра на София, пише „Преса“. Огромният ремонт е финалната част от възстановяването на ценното историческо богатство на столицата и превръщането му в музей на открито. Средствата са 16 млн. лв., спечелени по Оперативна програма „Регионално развитие“.

Строители твърдят, че енергичните действия на булдозерите се извършват „под надзора на археолози“. От няколко дни обаче тежките машини къртят огромни камъни от временна бетонна стена, построена преди години, а отломките падат върху уникалните древни останки.

По проект бетонната стена, която е на нивото на бул. „Мария Луиза“ от западната страна на ЦУМ, трябва да бъде съборена до по-ниско междинно ниво. На него ще бъде изградена площадка, от която по-лесно гостите на столицата да разглеждат останките. Разрушаването на бетонната конструкция било включено в заданието за възстановяване на Сердика. А дейностите се извършват под постоянен контрол на учени от Археологическия институт към БАН, които следят за опазването на паметниците, твърдят от фирмата изпълнител. От Министерството на културата уточниха, че отговорник за обекта е доц. Марио Иванов, който бе и ръководител на археологическите разкопки в Сердика преди години. Вчера той не бе открит за коментар за действията на работниците.

В началото на седмицата със строителен кран бяха вдигнати и мраморните плочи от централната улица в античния град, останал под София. „Те са преместени на сигурно място встрани от строежа, защото се изгражда канализационна система, която да отводнява разкопките при валежи“, обясниха строителите. По плочите обаче поне видимо нямаше номерация и не е ясно как ще бъдат наредени отново.

Според работниците на обекта улицата на Древна Сердика е била детайлно снимана, преди да се извадят камъните, за да се знае кой отломък къде да бъде върнат. Ценните плочи били прибрани отстрани на строителния обект и не били наранени. Имало само един инцидент с изпуснат камък, но за щастие той не се счупил. Въпреки уверенията им пред погледите на минувачите седят напукани и наранени плочи от античната улица.

Изграждането на отводнителните тръби и шахти е започнало преди дни, а паважът на древния булевард ще бъде възстановен в автентичния му вид след приключване на работата, твърдят и от строителната фирма.

През годините, в които се чакаше избор на изпълнител за третия етап, останките от Древна Сердика се превръщаха в блато при всеки дъжд. Тогава различни институции сигнализираха, че постоянната влага може да ги разруши. Дали сега проблемът все пак ще бъде решен, ще разберем през есента, когато проектът ще приключи.

Работниците, които в момента са на обекта, разкриха, че е започнало изграждане и на електросистемата на обекта. Техниците ще окабеляват залите, предвидени за музейните експозиции в Ларгото между Министерския съвет и президентството. Там също сега се разбива с булдозери, за да се изгради нова настилка на пода. В тази част от комплекса ще има изложбени зали, сцена, книжарница, галерии и зони за отдих.