Баклавата - символ на Коледа

Десертът е любимият сладкиш както на християните, така и на мюсюлманите

Баклавата е символ на християнския празник Рождество Христово и традиционен десерт на Балканите. Това каза пред  „Фокус" Мариана Кукушева, председател на Консултативния съвет по зърното и шеф на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите.

„Като такъв присъства и на трапезата на мюсюлманите в техните два религиозни празника Шекер Байрам и Курбан Байрам. Това е един много специфичен и традиционен за Балканите десерт, защото се прави от фини точени кори, много ядки, силен захарен сироп и в него задължително има и мазнина", заяви Кукушева. По думите й, за Бъдни вечер мазнината е растителна, но в други случаи е добре да се прави с животинска мазнина - да има масълце.

„Баклавата има един момент на приготвяне, който е много важен и специфичен, той се нарича изпичане на баклавата. Тя не се пече в традиционния смисъл на думата, а по-скоро се изсушава. Ако тя бъде вкарана във фурната на 180 градуса, температурата се намалява до 150-160 градуса. Това изсушаване продължава в рамките на два-три часа, за да може след доброто й изстиване да се залее с топъл захарен сироп в пропорция 1:1, което значи литър вода на килограм захар", подчерта Мариана Кукушева. Тя уточни, че така сиропът попива и не се усеща неизпечена част на баклавата.

„В годините се опитвахме да предлагаме на пазара баклава с различни видове ядки. За българския пазар традиционният вид баклава е с орехови ядки, като вкусът е много специфичен. Разбира се, на пазара има и баклави с шам фъстък, фъстъци. Изборът е голям и всеки потребител, който няма да я приготвя вкъщи може да я избере от богатите кулинарни щандове на магазините", коментира още експертът.