„Берое“ победи в драматична „Битка за Тракия“

Зелените остават неприкосновен на третата позиция вече с актив от 54 точки

„Берое“ надделя на „Ботев“ (Пловдив) с 3:2 в атрактивен и динамичен двубой, който бе първи в програмата на първата шестица на XXIX кръг на Първа професионална лига. „Беройци“ на три пъти излизаха напред в резултата, който бе открит от Педро Еуженио непосредствено преди края на първата част от Педро Еуженио. След почивката в рамките на 13 минути двата отбори си размениха общо 3 попадение – Стивън Петков изравни в 52-ата, Мартин Камбуров даде нова преднина на „зелените“ в 59-ата минута, а паритетът отново бе възстановен шест минути по-късно, след като Иван Бандаловски си отбеляза автогол. В 89-ата минута Борислав Цонев успя да изненада гостите и даде за трети път преднина на „Берое“, с което донесе и победата за своя отбор.

ИЗХОДНА ПОЗИЦИЯ

„Берое“ влезе в двубоя като трети във временното подреждане, а гостите от „Ботев“ заемаха 5-а позиция в класирането.

СТАРТОВ СЪСТАВ

Наставникът Александър Томаш извърши една промяна в състава, спрямо последния шампионатен двубой срещу „Верея“. Днес треньорът заложи на Иван Бандаловски, вместо Рубен Бригидо.

ПО-АКТИВЕН „БЕРОЕ  ОТ САМОТО НАЧАЛО

Двубоят започна спокойно и за двата тима. Гостите стигнаха до два корнера, които не донесоха опасност, а „беройци“ застрашиха вратата на Чворович с две добри атаки. При едната от тях Райнов стреля от около 22 метра, но вратарят улови.

В 16-та минута Бандаловски проби по десния фланг и центрира в пеналта. Там Леони засече топката от въздуха, но ударът му премина на метър от гредата.

Първата по-сериозна опасност пред някоя от вратите дойде в 24-та минута. Райнов намери Адамович пред пеналта, а той изведе Желев. Последният центрира меко, Камбуров свали за Педро и португалецът отправи силен удар от границата на малкото наказателно поле, но топката рикошира в тялото на бранител и излезе в корнер.

Три минути след това топката бе избита от бранител на гостите и попадна в Адамович, който пробва да прехвърли Чворович, но не успя и топката излезе в аут.

АКТИВИЗАЦИЯТА НА ГОСТИТЕ ПОПАРЕНА С ГОЛ ЗА „БЕРОЕ“

В 32-ата минута Дуде Ндонгала стреля от ъгъла на наказателното поле, но стражът Перниш успя да избие.

Пет минута по-късно Лъчезар Балтанов открадна топка в центъра на терена и изведе Жоао Паоло на стрелкова позиция, но последвалият удар бе отразен от Душан Перниш.

Въпреки няколкото добри контраатаки от страна на „Ботев“, „Берое“ успя да изненада своя противник в 43-ата минута, когато многоходова атака, преминала през Мартин Райнов и Матеус Леони, завърши с прецизен пас към оставения непокрит Педро Еуженио, който стреля от 14 метра, а след рикошет в крака на Димитър Пиргов топката влетя в мрежата на Иван Чворович за 1:0.

В добавеното време на първата част Борислав Цонев центрира от пряк свободен удар, но отбраната на „Ботев“ се справи и изчисти.

В 50-ата минута Борислав Цонев предостави топката на Милен Желев, който опита центриране към Мартин Камбуров, но сантиметри разделиха тарана от кълбото.

„БОТЕВ“ ИЗРАВНЯВА, КАМБУРОВ ДАВА НОВА ПРЕДНИНА СЪС СВОЯ ГОЛ №201

В 52-ата минута Жоао Паоло центрира в малкия пеналт на „Берое“, където изпуснат бе Стивън Петков, който от непосредствена близост се разписа с глава, за да изравни резултата – 1:1.

Шест минути по-късно Борислав Цонев бе фаулиран от Серкан Юсеин в наказателното поле и главният арбитър заслужено отсъди дузпа в полза на „зелените“. Зад топката застана Мартин Камбуров, който с хладнокръвно изпълнение изпрати топката в долния десен ъгъл на вратата, пазена от Иван Чворович, отбелязвайки своя 201-и гол в елита на България.

ДВЕ ОПАСНОСТИ ПРЕД ВРАТАТА НА ПЕРНИШ – ГРЕДА И НОВ ГОЛ ЗА 2:2

В 61-ата минута Жоао Паоло подаде към Лъчезар Балтанов, който стреля плътно от 27 метра, но топката срещна десния страничен стълб на вратата.

Четири минути след това пробойна в защитата на „Берое“ позволи на Жоао Паоло да центрира към оставения непокрит на далечната греда Дуде Ндонгала, но в опита си да изчисти топката, Иван Бандаловски я вкара в собствената си врата – 2:2.

В 81-ата минута Карлос Охене комбинира с Мартин Камбуров, който намери Педро Еуженио, но последвалият удар премина над рамката вратата.

БОРИСЛАВ ЦОНЕВ НОСИ ПОБЕДАТА В 89-АТА МИНУТА

Минута преди изтичането на редовното време Рубен Бригидо проби по десния фланг и намери отлично Борислав Цонев, който от непосредствена близост вкара топката в мрежата на Иван Чворович – 3:2.

СЛЕД ТОЗИ КРЪГ

„Берое“остава неприкосновен на третата позиция вече с актив от 54 точки.

В СЛЕДВАЩИЯ МАЧ

„Берое“ гостува на  „Лудогорец“ в четвъртия кръг на плейофите в първата шестица. Двубоят е насрочен на 18-и април в 20:30 часа.

СТАТИСТИКАТА

„Берое“ (Стара Загора) – „Ботев“ (Пловдив) 3:2
голмайстори: 1:0 Педро Еуженио 43′, 1:1 Стивън Петков 52′, 2:1 Мартин Камбуров (д) 59′, 2:2 Иван Бандаловски (аг) 65′, 3:2 Борислав Цонев 89′
„Берое“ (Стара Загора): 12. Душан Перниш, 3. Милен Желев (66′ – 18. Рубен Бригидо), 6. Иван Иванов, 7. Мартин Райнов (к – до 66′ (66′ – 8. Карлос Охене)), 9. Мартин Камбуров, 10. Борислав Цонев, 11. Иван Бандаловски, 16. Марко Адамович (79′ – 21. Серджиу Негрут), 20. Матеус Леони, 26. Камен Хаджиев, 77. Педро Еуженио; неизползвани резерви: 23. Георги Аргилашки, 5. Павел Виданов, 28. Веселин Пенев, 71. Антон Карачанаков; старши треньор: Александър Томаш
„Ботев“ (Пловдив): 99. Иван Чворович, 23. Йордан Минев, 3. Димитър Пиргов, 70. Пламен Димов, 24. Лазар Марин (83′ – 28. Филип Филипов), 10. Серкан Юсеин, 17. Лъчезар Балтанов (к), 29. Дуде Ндонгала, 8. Тодор Неделев, 9. Диого Кампос (46′ – 20. Стивън Петков), 37. Жоао Паоло (75′ – 7. Фелипе Бризола); неизползвани резерви: 23. Даниел Кайзер, 6. Юлиано Алваро, 18. Радослав Терзиев, 26. Милко Георгиев; старши треньор: Николай Киров
жълти картони: Мартин Камбуров (59′ – събличане на фланелката), Камен Хаджиев (90’+2′ – нарушение) [„Берое“]; Пламен Димов (14′ – груб фаул), Лъчезар Балтанов (57′ – нарушение), Димитър Пиргов (70′ – груб фаул), Серкан Юсеин (82′ – нарушение) [„Ботев“]
главен съдия: Георги Давидов (Велико Търново)
асистент-съдии: Петър Митрев (София), Христо Хаджийски (Варна)
допълнителни асистент-съдии: Рюстем Карагерен (Асеновград), Димитър Михайлов (Варна)
четвърти съдия: Тони Пандарски (Пловдив)
дежурен делегат: Румен Михайлов (София)
съдийски наблюдател: Мартин Богдев (Бургас)