Паметна среща за една забравена история се проведе в Пловдив

В първия дом за деца-сираци в България ще се прави музей

Екипът на фондация „За нашите деца“ покани на специална среща в Пловдив едни от най-важните хора, дали мечти на много момчета и момичета в първия дом за деца, лишени от родителска грижа в България „Рада Киркович“, а именно - бившите му директори Йорданка Паунова и Станка Милева. На срещата присъстваха и хората, без чиято подкрепа новата история нямаше да може да се напише - заместник-кметът по  “Спорт, младежки дейности и социална политика” на община Пловдив Георги Титюков, директорът на дирекция „Социална политика“ Веселина Ботева и Росица Атанасова, отдел „Закрила на детето“.
Какво провокира тази среща?

Вече 11 години в България е в ход процесът по деинституционализация на грижата за деца. Закриват се институции и се разкриват нови. Но някой разказва ли историята? Като бъдещ стопанин на част от сградата на дома, фондацията реши да я съхрани и да я разкаже в музейна експозиция именно в „Рада Киркович“ – за историята на дома, за първите социални работници, за първите приемни семейства, за първите случаи на завръщане на деца в родните им семейства, за много хора със сърце, допринесли за това повече деца да растат щастливи в семейство в България. Един от тези хора е г-жа Паунова, която посвещава 20 години от живота си на децата, останали без родители.
По време на срещата хората, работили с нея, се надпреварваха да разказват мили спомени. Разказваха за огромната обич, която тя е давала на всички деца. За това как на всяко обръщала индивидуално внимание. За това, че ако сред тях имало изявен математик – намирала начин с дарители той да учи и да се развива дори в частната гимназия, ако имало футболист – да тренира футбол, художник – да се учи от такъв. За това, че се грижила децата да са облечени както и другите деца, за да не се различават. За това как децата не можели да се разделят с нея и дори и да са осиновени, при приемни родители или върнали се при родните си – поддържали  постоянно контакт с нея.
На срещата г-н Титюков описа трансформацията на сградата на дома „Рада Киркович“. Център за обществена подкрепа „За деца и родители“, обучителен център и новоизграден високотехнологичен център за ранно детско развитие към фондация „За нашите деца“ се нареждат сред услугите, които скоро ще се предоставят в него. А може би най-важна част ще бъде етажът с музейна експозиция, който отдавна е разграбен и изоставен, но фондацията ще възроди.
„Новото не бива да разруши знанието за старото. Когато идват много хора да се обучат за социална работа, нека това да бъде допълнено с познанието от една музейна експозиция, така че те да знаят, че в социалната си работа ти днес продължаваш едно дело, което г-жа Паунова е правила. Защото това е първият дом за деца, лишени от родителска грижа, в България. Чрез музейната експозиция искаме да дадем усещане за миналото и за историята. А тези хора да ги вдъхновим за настоящето и за бъдещето. И те да спасяват децата със знанието за миналото и с уважението за него“, сподели Иванка Шалапатова.
Г-жа Паунова бе искрено зарадвана, че въпреки промените, споменът за миналото ще бъде запазен. „Мислех, че тази история ще умре, защото след мен много не се погрижиха да съхранят това, което беше изградено. Радвам се да чуя всичко това“, сподели тя.
„Рада Киркович“ е дом за деца, лишени от родителска подкрепа. Той е създаден в далечната 1878 г, а един от най-отдадените на каузата и бореща се за промяна е  директорът му, който  идва 110 г. по-късно - Йорданка Паунова. Един ден с идея за промяна посещава дома „Рада Киркович“ Иванка Шалапатова, днес изпълнителен директор на фондация „За нашите деца“. След срещата г-жа Паунова ясно осъзнава, че ако започне взаимно партньорство, малко по малко децата ще бъдат изведени и че домът няма да съществува в настоящия си вид, но тази жена с голямо сърце казва: “Всяко дете трябва да бъде обичано. Затова ми кажете кога започваме.“ От този момент започва и работата за завръщане на първите деца от домове в родните им семейства, процес, известен днес като реинтеграция.