Конференция "Право и културни ценности“ събра юристи от 8 държави

Конференцията е организирана от Юридическия факултет на Пловдивския университет

Юристи от 8 държави, от 13 български и 14 чуждестранни академични, правни и музейни институции се включиха в международната научна конференция „Право и културни ценности“, организирана от Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Института за държавата и правото при БАН. Домакин на събитието е висшето училище, а деканът на ЮФ проф. д-р Венцислав Стоянов и директорът на института проф. д-р Ирена Илиева откриха конференцията с кратки ретроспекции на първите закони, с които у нас започва опазването на културни ценности.
България се намира на кръстопът и много култури са оставили свое наследство по нашите земи, а различни етноси съжителстват в разбирателство, коментира проф. Стоянов. Проф. Илиева припомни, че „културна ценност“ е термин в българското законодателство, обозначаващ нематериално или материално свидетелство за човешко присъствие и дейност, природна даденост или феномен, което е от значение за индивида, общността или обществото и има научна или културна стойност.
Зам.деканът на Юридическия факултет доц. д-р Теодора Филипова определи като знаково организирането на конференцията в навечерието на домакинството на Пловдив като културна столица на Европа през 2019 г., както и големият интерес от страна на чуждестранните участници, които са от Италия, Испания, Гърция, Сърбия, Косово, Македония и Полша.
Поздравителни адреси към организаторите и участниците бяха изпратили чл.кор. проф. д.и.н. Васил Николов, заместник-председател на БАН, и доц. д-р Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация.
Докладите на конференцията „Право и културни ценности“ са разпределени в четири панела: „Културни ценности – международноправни сравнителноправни проблеми“, „Културни ценности – общи и национални проблеми“, „Публичноправни аспекти на културните ценности“ и „Частноправни аспекти на културните ценности“. От българска страна наред с организаторите ПУ „Паисий Хилендарски“ и Институт за държавата и правото при БАН, доклади изнасят и представители на Министерство на правосъдието, ПУ „Паисий Хилендарски“ – филиал „Любен Каравелов“ в Кърджали, Бургаска адвокатска колегия,  Районен съд – Дупница, Регионален исторически музей – Монтана, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет, Бургаски свободен университет, УНСС, Аграрен университет – Пловдив и Русенски университет„Ангел Кънчев“.
Участниците от чужбина идват от 4 университета в Италия (Университет на Източен Пиемонт, Верчели; Университет в Бреша; Държавен университет на Инсубрия, Комо; Университет в Сасари), 2 университета от Гърция (Македонски университет, Солун;  Хеленик Оупън Юнивърсити), 2 университета от Испания (Университет в Кордоба; Публичен университет на Навара - UPNA), 1 университет от Македония (Университет „Св. Кирил и Методий”, Скопие), Полша (Университет в Ополе), 1 университет от Косово (Университет „Кадри Зека“,) и един университет от Сърбия (Университет в Крагуевац). Лекция изнесе и д-р Марина Шнайдер, старши юридически съветник и депозитар на договорите в Унидроа (UNIDROIT – Международен институт за унифициране на частното право).
Конференцията се провежда със съдействието и подкрепата на Фонд „Научни изследвания” при ПУ „Паисий Хилендарски“ (проект ЧФ-18-ЮФ-008/2018 г.), Адвокатска колегия - Пловдив, КЦМ 2000 Груп АД и ЕЛСА.