Избрани Новини
Откриха още една пещера утроба край Златоград
31-12-2013, 12:49
Снимка:Нов живот
Автор:Bulgariautre
Още по Темата:Ето го потъналият Хераклейон (СНИМКИ)
Археолозите с нови разкрития за светилището Белинташ
Отркиха тракийско светилище в пещара край Ропотамо
Глинен фалос с надпис "на Приап" доказвал, че созополското светилище е негово
"Градището" - тракийско светилище, по-старо от Перперикон
Перперикон ще стане Чудото на България
Българският Стоунхендж е в Перперикон
Откриха БГ Стоунхендж в Перперикон
13 са най-красивите вагини в света (снимки)
Тонове скали откъснаха Ягодинската пещера
Орфей влиза в "Дяволското гърло", зрелищен спектакъл пред пещерата
Български пещерняк проникна в най-дълбоката пещера в света
Алпинисти укрепват Перперикон (ГАЛЕРИЯ)
В Перперикон: Откриха брат-близнак на созополския вампир
Римляни и траки носят Стоянка Мутафова до Перперикон
Античният комплекс на нос Св. Атанас удря рамо на Варна за културна столица
Античният комплекс край Бяла отваря врати още през януари (СНИМКИ)
Откриха 4-та пещера за слънчево оплождане на Земята
Четвърта в България пещера утроба за свещени обреди, посветени на Великата Богиня майка, представи археологът проф. Николай Овчаров. Скалната ниша за свещени обреди е от времето на траките и се намира край кирковското село Бенковски на няколко килиметра от Златоград, съобщи "Нов живот".
Новата Пещера утроба е с около 1.5 м височина с дълбочина 11м, отгоре цялата скала е с шарапани, а отстрани са трите тракийски ниши.
Датировката към момента сочи края на бронзовата, началото на ранно желязната епоха. Тя обаче е част от мега комплекс от скални находки от времената на траките и е свързана с култа към слънцето.
Новата находка –пещерата утроба, е елемент от един огромен комплекс от тракийски ниши, гробници, изсичания, светилища, всички те свързани категорично с траките. До момента са открити около 1700 тракийските ниши на различни групи в Източните Родопи и те винаги сочат на изток или на югоизток, заради което се смята, че са свързани с култа към Слънцето.
Датират се 2 -1 хилядолетие преди новата ера и са потвърждение на теоретическата постановка на професор Александър Фол за съществуването на храмове на Великата Богиня майка, в които прониква слънчевият лъч и символично опложда Земните недра.
Колкото по ниско е слънцето -декември и януари, толкова по-дълъг е лъчът и символизира оплождането. В новата пещера утроба лъчът е 11 метра и прониква рано сутринта, и макар да е по-къс от този в пещерата край Ненково, който влиза точно на обяд, той е най-раннопроникващият от откритите до сега пещери.
В навечерието на античната нова година в края на декември се е пиело много вино, ритуалите продължавали няколко дни, а обредите символизирали зачеването.
Николай Овчаров обяви, че ще започнат проучванията, а идеята е цивилизацията да се обяви за култура на скалните хора в Източните Родопи. Комплексът край Бенковски и Ягнево е западната му граница, на изток обхваща района на Маджарово, на юг е до Крумовград, а на север е до Асеновград, като в него влизат Перперикон и Татул.
„Имаме идеята тук да го наречем Долината на скалните хора и да го разработим като отделен маршрут свързан с Перперикон и Златоград. Тепърва ще разработим тази долина“, коментира археологът. Подготвя книга заедно с геолог, заради уникалността на терена, който някога бил дъното на праисторическо море. Скалите са оформени от природата, а хората ги обожествяват, затова от траките та до днес местните хора правят на тези места ритуали против шарки, провират се през пещери за здраве и зачатие.
Ето какво споделя още археологът Николай Овчаров за поредната археорогическа забележителност в района на село Бенковски по пътя за Златоград:
В района на село Бенковски, почти до Златоград най-общо казано, се натъкнахме на поредния храм на Великата Богиня майка във вид на пещера утроба. За траките Великата Богиня майка е била една от най-важните божества заедно с Дионис (тракийският Дионис), заедно с проницателя Орфей. Това са били основните божества за траките. Най-голямата такава пещера-утроба, е тази при село Ненково, Кърджалийско, която проучихме преди 10 години. Сега попадаме на поредната такава пещера, която символизира култа към плодородието при древните траки. Точно в това време на годината е било времето за почитане на Великата богиня майка. Това се е смятало за началото на новата година, началото на култа към плодородието, което за траките е бил от основните.
Комплексът, който разкриваме и тепърва ще проучваме, включва тази пещера, дълбока около 11 м с насоченост на изток – югоизток, тоест към слънцето. Слънцето прониква в нея и лъчът му символично опложда утробата – Земята. Наоколо се разкрива цял комплекс от други, много интересни забележителности – тракийски скални ниши, шарапани за изстискване на култово вино. Пещерата е един от многото археологически паметници, свързани с историята на траките още от преди 3 хилядолетия, тоест някъде към късно бронзовата и ранно – желязната епоха, второ – първо хилядолетие Пр. Хр.
Топ Новини