Избрани Новини
Вертикалните градини и "зеленото" бъдеще на Тайланд
22-04-2014, 15:19
Снимка:ЕРА/БГНЕС - Барбара Уолтър
Автор:Пенко Тодоров
Още по Темата:Отбелязваме Международния ден на Земята
22 април - Световен ден на Земята
Правят центъра на Плевен по-зелен
Инициатива призовава за „зелени релси“ в София
Отложиха "Зелени дни, 2014" заради Деня на победата
Вертикалните градини и "зеленото" бъдеще на Тайланд (галерия)
"Зелени градове" - темата на Международния ден на земята тази година
„Зелени градове” – това е темата на Денят на Земята тази година.
С разрастващата се урбанизация, следваща хода на разрастване на световното население, зелените територии в многонаселените държави са все по-малко по-малко самостоятелни пространства и все повече – зелени кътчета в градската среда.
Да направим градовете си по-зелени – в успешното реализиране на тази мисия може да се крие бъдещето на човечеството. В преносен, но и в буквален смисъл – заради простичкото взаимодействие между растенията и кислорода, което ни вдъхва живот.
Търсейки място за зеленото в града, мегаполисите все повече се придържат към решението, което им е помогнало да се справят със свръхнаселението – разширяване на пространството в посока... нагоре.
Вертикалното земеделие е все по-атрактивно за големите градове и техните жители. То се сгушва в бетонното им гнездо под формата на покривни градини, високи паркове и висящи растения по продължението на сградите. Най-големият му двигател е въображението.
В това отношение Тайланд е няколко гърди напред пред много икономически силни държави. Столицата Банкок е мека на вертикалната зеленина. По случай Международния ден на Земята фотографът Барбара Уолтън е направила впечатляващи снимки на жилищни сгради и градините на живущите там хора по външните им площи.
Сред фотографиите можем да видим балкон, който е преобразуван в зелен кът, снабден със соларни панели и перки за генериране на алтернативна енергия, както и вертикална градина от увивното растение Thunbergia laurifolia или „Син тромпет”, перла в националната медицина.
По този начин тайландските граждани отговарят на необходимостта от създаването на едно устойчиво „зелено” бъдеще, подкрепяйки едновременно с това и усилията на правителството на страната за преминаване към използването на алтернативни източници на енергия.