На Еньовден в Етнографския музей в Бургас

С цветен празник за малки и големи, екипът на Етнографския музей – Бургас, ще изненада днес бургазлии и гостите на града по повод Еньовден. Участниците в празника ще сплетат в двора на музея, венец от билки и цветя, и всички желаещи ще могат да преминат през него по три пъти за здраве и берекет. Празникът ще продължи с възстановка на елементи от народния обичай „Еньова буля”, а децата от лятната програма на Природонаучния музей - „Приключение в музея” ще изработят цветя от филц.
Еньовден е един от най-пъстрите и големи летни народни празници, честван на 24 юни – денят на лятното слънцестоене. Това е и християнският празник – рождение на св. Йоан Кръстител, наричан в народната традиция св. Еньо. В основата на празника е езическият култ към слънцето и гръмотевиците. За предпазване от градушка и зреене на богата реколта се извършват кръгови обредни обхождания от момински хоровод на нивите, водоемите и землището на селото. На раменете си участничките в хоровода носят Еньовата буля – малко момиче, облечено като булка, забулено в традиционното червено сватбено було. Детето играе главната обредна роля при напяването на моминските китки, с което се предсказва бъдещия съпруг на момата. Според народната традиция набраните в навечерието или в ранното утро на Еньовден билки и цветя имат най-голяма лечебна сила. Те се вплитат в Еньовски венец от 77 и половина билки за всички болести и за болестта без име. През него се провират хората за здраве и късмет. Сред билките задължително присъстват яньовче (равнец), жълт кантарион, черен бъз, босилек. Днес обичаят Еньова буля най-добре е съхранен в селата в Западна Странджа, където денят и до днес е наричан Яньовден.
Автентичен костюм на Еньова буля от село Факия е представен на втория етаж в постоянната експозиция на Етнографския музей - единственият съхранен от ХІХ век. Костюмът и цялата експозиция могат да бъдат разгледани от понеделник до петък от 9 до 19 часа и в събота от 11 до 19 часа.