Избрани Новини
Интерпол издирва Цветан Василев, потвърдиха от прокуратурата
12-08-2014, 15:12
Автор:Bulgariautre.bg
Още по Темата:Омбудсманът призова БНБ да защити хората със сметки в КТБ
Протест пред БНБ за незабавно изплащане на влоговете в КТБ (снимки)
Европейска заповед за арест на Цветан Василев
Научихме от Австрия, че са връчили обвинителния акт на Цветан Василев
Дясната ръка на Цветан Василев е братовчед на Васил и Георги Илиеви
Василев е обвинен в длъжностно присвояване в особено големи размери
Продължават процесуално-следствени действия по досъдебното производство, касаещо дейността на длъжностни лица от управление „Банков надзор” на Българската народна банка, както и на длъжностни лица от „Корпоративна търговска банка” АД, съобщиха днес от прокуратурата.
На 25.07.2014 г. Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев (временно отстранени от длъжност изпълнителни директори на КТБ АД), както и Георги Зяпков - ръководител управление „Кредитиране“ в банката, са привлечени като обвиняеми лица в различни форми на съучастие за умишлена безстопанственост в особено големи размери, представляваща особено тежък случай. По отношение на Зафиров, Русев, Христов и Панталеев са взети мерки за неотклонение „Парична гаранция“ в размер на по 10 000 лв., а спрямо Зяпков – в размер на 5 000 лв. На петимата обвиняеми е наложено и ограничение да напускат пределите на страната.
На 28.07.2014 г., в условията на задочно производство, като обвиняем за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай, е привлечен Цветан Василев – председател на надзорния съвет на КТБ АД. Началното му обвинение е за това, че през периода от м. декември 2011 г. до 19.06.2014 г. умишлено е склонил Маргарита Петрова (главен касиер) и Орлин Русев (изпълнителен директор), да се разпоредят със сумата от 206 милиона лева.
Задочното привличане е по причина, че Василев се намира извън страната, с неизвестно местоживеене. На 28.07.14 г., веднага след привличането като обвиняем, по отношение на Цветан Василев е издадена Европейска заповед за арест и е обявен за издирване в Шенгенската информационна система. Предприети са съответните действия и за издирването му в системата на „Интерпол“.
След анализ на данните от докладите на трите оторизирани от БНБ одиторски компании и на доказателствата по делото, са формулирани задачите на финансово-счетоводна експертиза.
Решението на разследващите е тази експертиза да бъде възложена на международна организация с безспорен експертен опит, съобщават още от прокуратурата.
Установени са и иззети документи, които длъжностни лица при банката са укрили от квесторите и разследващите органи. Така например, в помощно помещение на банката в кашон са били скрити части от кредитни досиета и счетоводни документи на различни дружества със залепени на тях бележки с текст„да се махнат при проверка“, „да не се дават на одиторите“ и др. подобни. Иззети са и 14 броя чували с нарязани оригинални документи , като е установено, че унищожаването им е извършено на 21.06.14 г. - ден след решението на УС на БНБ за поставяне на КТБ АД под специален надзор. Това е станало по устна заповед на един от изпълнителните директори на банката. Изнесени от сградата на банката и укрити оригинални документи са установени и при претърсване, след съответно разрешение на съд/ в помещение в сграда в столицата.
От БНБ – управление „Банков надзор”, са изискани всички документи, касаещи упражняването на надзора по отношение на КТБ АД, включително и в случаите на увеличаване на капитала на банката.
Продължават интензивни разпити на свидетели и обвиняеми лица.
Действията на прокуратурата и разследващите органи по настоящото досъдебно производство се организират и изпълняват по начин, който не препятства текущата дейност на квесторите и банката.
Неоснователни са разпространените в публичното пространство твърдения за изнасяне на оригинални документи (вкл. кредитни досиета) от банката и прилагането им по следствени дела, в резултат на което се създавали предпоставки за нарушаване на банковата тайна. Всички действия с такава информация се извършват при стриктно спазване на разпоредбите на Закона за кредитните институции и след съгласуване с назначените квестори. Резултатите от извършени претърсвания показват, че има изнесени и унищожени документи, но не от разследващите органи или от квесторите, а по разпореждане на длъжностни лица от КТБ АД, някои от които вече привлечени като обвиняеми, посочват още от прокуратурата.