Шипка остава с охрана, категорични от МК

Министър Рашидов изпрати писмо до МВР охраната на светинята да продължи и след 31 март

В прессъобщение до медиите по повод на тиражирани днес твърдения в някои информационни сайтове, че Паметникът на Шипка и музеят към него щели да останат без охрана, Пресцентърът на Министерството на културата уточнява, че въпросната „новина” няма нищо общо с истината.
Вежди Рашидов е изпратил писмо до министъра на вътрешните работи доц. д-р Веселин Вучков с молба охраната на Националния музей „Шипка – Бузлуджа”, Националния исторически музей и Националния музеен комплекс в кв. “500” да продължи и занапред да се осъществява от МВР с оглед на това, че тези държавни музеи са обекти от национално значение, уточняват от Министерство на културата.
На 20 август 2014 г. Министерският съвет на Република България реши охраната на Националния музей „Шипка – Бузлуджа”, Националния исторически музей и Националната галерия за чуждестранно изкуство да продължи да се осъществява от Министерството на вътрешните работи в рамките на определената му обща численост и бюджет. Въпросното решение на служебното правителство гарантира охраната на трите държавни културни института с национален статут до 31 март 2015 г. включително, припомнят от културното ведомство.
В тази връзка министърът на културата Вежди Рашидов е изпратил своевременно писмо до министъра на вътрешните работи доц. д-р Веселин Вучков с молба охраната на Националния музей „Шипка – Бузлуджа”, Националния исторически музей и Националния музеен комплекс в кв. “500” в София да продължи и занапред да се осъществява именно от органите на МВР, тъй като всички тези държавни музеи са обекти от национално значение в сферата на културата и в колекциите и фондовете им се съхраняват наистина безценни културни ценности и артефакти, представляващи и национално богатство, а величественият Паметник на свободата на историческия връх Шипка е и наша национална светиня и задължително и винаги трябва да бъде опазван от посегателства.
Традиционно доброто партньорство и съвместните усилия на екипите на Министерството на културата и Министерството на вътрешните работи за опазване на културно-историческото ни наследство са гаранция, че и занапред ще бъдат полагани всички необходими мерки и грижи за съхраняването в Музея светиня на връх Шипка на безценните експонати от Руско-турската война от 1877- 1878 г., довела до Освобождението на страната ни, в това число - и на експонираните на открито батареи с оръдия, датиращи от Освободителната война от 1877-1878 г., уверяват от министерство на културата.
Идеята за голям паметник, увековечаващ подвига на българските опълченци и руските воини, участвали в решителния епизод от Руско-турската война, се заражда още през 1879 г., но осъществяването й се забавя. Благодарение на усилията на Министерство на войната, на Комитета за въздигане на Паметник на свободата и с доброволната лепта на хиляди граждани, институции и организации половин век по-късно величественият монумент е факт. Паметникът на свободата на Шипка е открит и осветен на 29 август 1934 г., той е издигнат по проект на арх. Атанас Донков, арх. Данчов и скулптора Александър Андреев.