Избрани Новини
Синдром на изпепеляването
13-03-2014, 17:15
Автор:Христина Рибарска
Още по Темата:Кои професии предразполагат към излишни килограми?
До 20 години роботи ще ни помагат с домакинската работа
Какви сте в леглото според любимия сладолед?
Разберете, ако симулира в леглото!
Интелигентните жени развалят удоволствието в леглото?
Чорапите - ключът към удоволствието (СНИМКИ)
Голяма порция плюскане, не означава голямо удоволствие
Не изпитвате удоволствие?
Работата не ви носи удоволствие. Не сте ефективен както преди. Усещате хронична умора, губите креативност, отслабвате или напълнявате. Застига ви безсъние и отчаяние.
Това са част от симптомите на т. нар. синдром на изпепеляването, познат
като burnout (от англ. ез. - прегаряне), чиято жертва може да сте станали.
Синдромът на изпепеляването протича индивидуално, но при всички засегнати се свързва с чувството за провал, за отчуждение и за загуба на ориентир. Някои специалисти заявяват, че това е един вид депресия на работното място, която се пренася в живота. Други са на мнение, че тя остава само в службата.
Много често застигнатите от синдрома боледуват, тъй като имунитетът им се понижава. Освен промени в апетита и поведенчески промени не е изключено атакуваният от страданието да започне да липсва от работа. Характерно е, че много често изпълнява задачите си чисто формално, изразява недоволство, посяга към алкохола и други вредни вещества. В същото време става агресивен, настроението му лесно се променя, понякога се появява чувство за вина, раздразнителност, т.е. налице са неспецифични, по-близки до депресията симптоми.
Разликата е, че синдромът burnout се развива само на работното място.
Именно джипитата са най-уязвими, защото всеки ден се сблъскват с лавина от проблеми и оплаквания. На второ място в класацията са социалните работници, после заетите в образованието, авиодиспечерите, чиновниците от правоохранителната система, журналистите и компютърните специалисти.
В България няма направени изследвания, но анализирайки европейските данни, се смята, че около 50% от заетите преминават през такова състояние в живота си. Проучванията показват още, че поне 30% от персонала понижават производителността на труда при burnout, влошава се и качеството му, засилва се текучеството, а има доста претенции за бонуси и компенсации. Често “прегорелите” служители си мислят, че като отидат на курс как да организират времето си, ще решат проблемите си. Става обаче точно обратното - усвояват хитрини как да си освободят някой и друг час, но той веднага бива запълнен с нови дейности. Т.е. още повече се натоварват.
Спасението е следното: пациентът трябва да се научи да се справя със стреса, довел до синдрома.
Топ Новини