Избрани Новини
Защо не ви увеличават заплатата?
15-04-2014, 17:44
Снимка:48daysblog.files.wordpress.com
Автор:Пенко Тодоров
Още по Темата:Невероятни идеи - как да "изненадате" подобаващо колегите си
Косата е най-важна за ново работно място
„Булмат” вече отговаря на съвременните изисквания за безопасно работно място
Най-големият враг на жените на работа са техните шефки
Така се правят пари по "рецепта" на Наталия Кобилкина
Стотици се натискаха за работа по морето (галерия)
Търсиш си работа? Пусни обява във Фейсбук
Стресът на работа води до болни служители
Интимният живот се отразява на кариерата
Шефът за пореден път ви отказа чаканото повишение на парите? Разберете къде грешите
"Работя много, а заплатата не отговаря на очакванията ми. Помолих за увеличение, но би беше отказано под някакъв тривиален предлог”. Звучи ли ви като познат проблем?
Със задълбочаващата се структурна безработица и растящата нужда от кадри и работодатели, и служители все по-често се чувстват несигурни в своите отношения. Не сте доволни от някои условия, но пък, работа трудно се намира – а и не сте сигурни дали причината шефовете да ви държат във фирмата не е аналогичната.
И тук обикновено идва проблемът с възнаграждението. Освен Евгения Банева, много българи считат, че получават твърде ниска заплата срещу квалификацията, която имат. А разговорът с висшестоящия на тази тема рядко е увенчан с успех. Докато служителите се чудят защо, мотивацията им спада, а с нея и продуктивността.
Истината е, че голяма част от работещите нямат реална представа за стойността си в работата на компанията – иначе казано, не могат да си поставят правилната „цена”, за да поискат по-висока. Когато искат увеличение на заплатата, те често се оказват неспособни да го обосноват, а проблемът идва от поначало погрешните очаквания за това.
Накратко: грешите, ако искате повече пари при следните мотиви:
1. Очаквате гарантирано висока заплата, преди да сте доказали уменията си. Това е остарял модел. В днешно време формулата на успеха е обратната – първо трябва да направите необходимото, за да станете неизменна част от компанията и след това, обосновавайки се като такава, да поискате адекватно заплащане. За да можете да кажете: „Без мен не би могло да...”
2. Очаквате повишение, защото сте във фирмата от повече от година. Още по-остарял модел. В съвременната динамична работна обстановка все по-често амбицираните нови кадри се издигат много по-бързо от дългогодишните. Като страстта в една дълга връзка, не оставяйте амбицията да отстъпи място на рутината и сигурността – това може да ви изиграе лоша шега.
3. Очаквате увеличение, защото личните ви разходи са нараснали. Много остарял модел. Стандартът ви на живот няма нищо общо с компенсацията на работата ви. В момента, в който го осъзнаете, ще можете правилно да поискате допълнителна месечна сума, която в крайна сметка ще го повиши.
Какъв е правилният подход? Търсете оценка за работата си. Необходимо е да сте наясно какво трябва да постигнете, за да се отрази това на възнаграждението ви – както и кои недостатъци трябва да отстраните. Направете така, че винаги да сте в крак с развитието си, но без да изглеждате несигурни в работата си. Целта е ефектът от онова, което правите, да е видим и измерим – в пари.
Топ Новини